reklamı kapat

POPÜLER

BYD Çinli elektrikli

Elon Musk, ABD’de Çinli elektrikli araçlara getirilen büyük vergi hakkında konuştu

 - Güncelleme: 23 Mayıs 2024 20:11

Elon Musk, ABD merkezli olarak Çinli elektrikli araçlara getirilen yüzde 100 vergi hakkında konuştu ve duruma sıcak bakmadığını aktardı.

Geçtiğimiz hafta beklendiği gibi oldu, ABD başkanı Joe Biden Çinli elektrikli araçlara uygulanan yüzde 25’lik vergiyi yüzde 100’e çekme kararı aldı. Bu sayede fiyat-performans oranı çok yüksek Çinli araçların ABD otomobil pazarını işgal etmesini ve ABD’deki otomobil devlerini zarara uğratmasını engellemek isteyen ve bazı diğer alanlarda da vergi artışı yapan Biden, devlet desteği sayesinde çok ucuz olduğu düşünülen Çin üretimi elektrikli araçlara karşı uzun zamandır olumsuz bir bakış açısı taşıyordu. Bu konuda Biden’ın yaptığı, “Rekabet etmiyorlar. Hile yapıyorlar (Büyük devlet desteği özelinde). Ve biz bunun zararını burada, Amerika’da görüyoruz.” açıklama hatırlatılıyor, Çinli araçlara genel bir öfke bulunuyor. Otomobillerinin çoğunu Çin’de satan Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk ise geçtiğimiz aylarda Çinli üreticilerin ticaret bariyerleri olmadan yerli rakiplerini yerle bir edeceği konusunda bir uyarıda bulunmuştu. Musk şimdi ise Paris’te düzenlenen VivaTech konferansındaki bir soru-cevap oturumunda, “Ne Tesla ne de ben bu ekstra vergiyi istemedik. Hatta vergi artırımını açıklandıklarında çok şaşırdım.” dedi ve ekledi: “Tesla, Çin’deki pazarda gümrük vergisi ve caydırıcı engeller olmadan oldukça iyi rekabet ediyor. Ben gümrük vergisi olmamasından yanayım.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa’da da son yıllarda büyük bir Çinli otomobil patlaması yaşanıyor. Bu durumdan hoşlanmayan Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, geçtiğimiz yılın sonunda Brüksel’in Avrupa pazarını bozduğu gerekçesiyle Çin üretimi elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatacağını duyurmuştu. Von der Leyen bu konuda, “Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor ve bunların fiyatları büyük devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızı bozuyor” demişti.

Bu konu geçtiğimiz hafta yine gündeme geldi çünkü yetkililer aylar süren soruşturmanın ardından, Çin’in Avrupa’ya ihraç ettiği elektrikli araçları “haksız” bir şekilde sübvanse ettiğine dair kanıtlar bulduğunu açıkladı. Aktarıldığı kadarıyla bu durum nedeniyle Çin’den getirilen elektrikli araçlara “geriye dönük” gümrük vergileri getirilebilir ve sonrası için de ekstra vergiler devreye alınabilir. Tam olarak kasım ayında bitecek süreci tüm otomobil dünyası yakından takip ediyor, Avrupalı yetkililerin bir süredir Çin’de bulunduğu ve yerinde incelemeler yaptığı biliniyor.

İşte tam olarak bu konuda bir açıklamada bulunan Mercedes-Benz şirketinin başındaki isim Ola Källenius, artan rekabetin Avrupalı markaları daha iyi otomobiller üretmeye zorlayacağına inandığını belirtiyor, bu bağlamda Avrupa’nın Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar üzerindeki gümrük vergilerini artırması değil aksine düşürmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu konuda birçok rakibinden çok daha farklı düşünen çünkü markası düşük fiyatlı otomobil kategorisinde rekabet etmeyen Källenius, Çinli markaların Avrupa’ya ihracat yapmasının rekabetin doğal bir sonucu olduğunu ve buna daha iyi ürün ve teknolojiler ile cevap verilmesi gerektiğini aktarıyor. Källenius bu konuda ayrıca, “Piyasa ekonomisi budur, bırakın rekabet artsın.” açıklamasını da yapıyor.

Çinli elektrikli araçlara yönelik adımlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli