reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği Çinli elektrikli araçlara ekstra vergi LOG Tasarım

Avrupa Birliği’nde Çinli elektrikli araçlara ekstra vergi uygulanmaya başlandı

 - Güncelleme: 04 Temmuz 2024 16:14

Avrupa Birliği’nde Çinli elektrikli araçlara ekstra vergi uygulanmaya başlandı. 4 Temmuz itibarıyla tepki çeken adım resmen atıldı.

Avrupa’ya Çin’den getirilen elektrikli araçlar, artık mevcut yüzde 10’luk gümrük vergisine ek olarak yüzde 37,6’ya varan ekstra gümrük vergisiyle karşı karşıya kalacak. Süreçte markadan markaya değişen bir vergilendirme uygulanıyor. MG’nin sahibi SAIC, en yüksek oran olan yüzde 37,6 üstünden vergilendiriliyor. Geely araçlara ekstra olarak yüzde 19,9, BYD araçlara ise ekstra olarak 17,4’lük bir tarife uygulanıyor. Avrupa Birliği bu kararı Çinli üreticilerin aldıkları çok büyük devlet desteği ile rekabeti bozduğunu belirterek almıştı ve yeni dönemi bugün itibarıyla hayata geçirdi. Bu konuda yapılan yeni resmi açıklamada, “Bu geçici vergiler en fazla dört ay süreyle uygulanacaktır. Bu süre zarfında, AB üye devletleri tarafından yapılacak bir oylama ile kesin vergiler konusunda nihai karar alınacaktır. Bu karar kabul edildiğinde, vergiler beş yıllık bir süre için kesinleşmiş olacaktır.” denildi. Çin yönetimi ve Çinli üreticiler bu duruma sürpriz olmayacağı üzere ciddi tepki gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı zamanda Almanya da atılan adımı doğru bulmuyor ve ekstra gümrük vergisini kaldırmak ya da şartları yumuşatmak istiyordu. Otomobil üretimi konusunda Avrupa’nın en büyüğü olan Almanya, uygulanan gümrük vergilerinin Çin’de araç satan Alman otomobil üreticilerinin başarısına zarar verebileceğini belirtmişti. Bu arada geçtiğimiz haftalarda Çin ve Avrupa Birliği yetkilileri ekstra elektrikli araç vergisini görüşmek için bir araya geldi. Çin bu görüşmelerde 4 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni vergilerin iptal edilmesini istedi. Ancak bugün netleştiği üzere bu konuda bir sonuç alınamadı. Biliyorsunuz Çin’den getirilen elektrikli araçlara Türkiye de ekstra vergi uyguluyor.

Çinli elektrikli araçlara uygulanan ekstra vergi yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER