reklamı kapat

POPÜLER

Apple 8 GB RAM

Apple, Mac’lerde halen 8 GB RAM kullanmasını böyle savundu

Apple, geçtiğimiz hafta yeni Mac bilgisayar modellerini tanıttı. Firma bu modellerde halen 8 GB RAM sunmaya devam ediyor.

M3 işlemcili yeni 14-inç MacBook Pro ve yeni 24-inç iMac, Apple’ın maalesef en altta halen 8 GB RAM sunmayı sürdürdüğü son modelleri oldu. M3 ailesinde elbette daha fazla RAM / bellek opsiyonu satılıyor, aynı zamanda M3 Pro işlemcili MacBook Pro’larda en az 18 GB bellek, M3 Max işlemcili MacBook Pro’larda ise en az 32 GB bellek (En üstte artık tam 128 GB) sunuluyor. Ancak normal M3 işlemci halen altta 16 GB yerine 8 GB RAM ile geliyor ve bu daha önce de söylediğimiz gibi 2023 için gerçekten çok kötü görünüyor. Apple’ın artık mutlaka en altta 16 GB seviyesine çıkması gerekiyor, günümüzde temel kullanımlar için dahi 8 GB yeterli gelmiyor. Ayrıca bu 8 GB RAM’i birleşik yapıdan dolayı GPU birimi de kullanıyor. Mac’ler Windows PC’lerden farklı olarak RAM’in yetmediği durumlarda yüksek hızlı SSD’yi efektif olarak kullanabiliyor ancak bu ağır yük altında aşırı iyi sonuçlar vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple yetkilisi Bob Borchers ise 8 GB RAM konusundaki eleştirilere şu cevabı veriyor: “Mac’lerdeki bellek miktarını diğer sistemler ile karşılaştırmak doğru değil çünkü biz belleği çok daha verimli şekilde kullanıyoruz, bellek sıkıştırma uyguluyoruz ve birleşik yapıda bir bellek mimarimiz var. M3 MacBook Pro’daki 8 GB, muhtemelen diğer sistemlerdeki 16 GB’a benzer. Bizim sistemlerin ham verilerine ve yeteneklerine bakarsanız, gerçekten olağanüstü olduğunu görürsünüz.” Bu açıklama elbette sadece sürecin etrafından dönmek için yapılmış ve fiziksel gerçekliği değiştirmiyor. Biraz yoğun kullanımda Mac’lerdeki 8 GB RAM ciddi performans sorunları yaşatabiliyor.

Hep söylediğimiz gibi artık hiçbir PC ya da Mac bilgisayarın pazara 8 GB ile çıkartılmaması gerekiyor. 8 GB RAM’e sahip Windows dizüstü bilgisayar modellerinden 2023 yılında kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Bu konuda mutlaka bütçelerin zorlanması ve 16 GB RAM’e sahip seçeneklerin tercih edilmesi uzun vadeli performans için büyük önem arz ediyor. Özellikle oyun odaklı Windows dizüstülerde 8 GB RAM gerçekten çok komik kaçıyor.

Apple’ın “İhtiyacınız olan bellek kapasitesi ne kadar?” sorusuna verdiği cevap şöyleydi:

8 GB: İnternette gezinmek, film izlemek, arkadaşlarınız ve ailenizle mesajlaşmak, fotoğraf ve kişisel videoları düzenlemek, basit oyunlar oynamak ve günlük üretkenlik uygulamalarını çalıştırmak için ideal.

16 GB: Profesyonel video düzenleme de dahil olmak üzere yoğun bellek kullanımı gerektiren çok sayıda uygulamayla aynı anda çalışmak için ideal.

24 GB ve üstü: Genellikle çok büyük boyutlu dosyalar ve içerik arşivleri gerektiren gelişmiş projelerde çalışıyorsanız en iyi seçenek.”

Apple ve bitmeyen 8 GB RAM inadı yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı