reklamı kapat

POPÜLER

8 GB RAM

Testler de onayladı: “8 GB RAM kullanan bir Mac bilgisayar satın almayın”

 - Güncelleme: 12 Kasım 2023 10:04

Apple, geçtiğimiz hafta yeni Mac bilgisayar modellerini tanıttı. Firma bu modellerde halen en altta 8 GB RAM kullanıyor.

M3 işlemcili yeni 14-inç MacBook Pro ve yeni 24-inç iMac, Apple’ın biliyorsunuz en altta halen 8 GB RAM sunmayı sürdürdüğü son modelleri oldu. M3 ailesinde elbette daha fazla RAM / bellek opsiyonu satılıyor, aynı zamanda M3 Pro işlemcili MacBook Pro’larda en az 18 GB bellek, M3 Max işlemcili MacBook Pro’larda ise en az 32 GB bellek (En üstte artık tam 128 GB) sunuluyor. Ancak normal M3 işlemci halen altta 16 GB yerine 8 GB RAM ile geliyor ve bu daha önce de söylediğimiz gibi 2023 için gerçekten çok kötü görünüyor. Apple’ın artık mutlaka en altta 16 GB seviyesine çıkması gerekiyor, günümüzde temel kullanımlar için dahi 8 GB yeterli gelmiyor. Ayrıca bu 8 GB RAM’i birleşik yapıdan dolayı GPU birimi de kullanıyor. Mac’ler Windows PC’lerden farklı olarak RAM’in yetmediği durumlarda yüksek hızlı SSD’yi efektif olarak kullanabiliyor ancak bu ağır yük altında aşırı iyi sonuçlar vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuyu bugün bir kez daha gündeme getiren sayfadaki video oldu. Bu videoda M3 işlemcili 8 GB ve 16 GB RAM’e sahip iki farklı yeni 14-inç MacBook Pro karşılaştırılıyor, 16 GB RAM’e sahip model birçok gerçek kullanım senaryosunda çok ciddi şekilde daha yüksek performans sunuyor. Evet, Apple Türkiye’de 14-inç MacBook Pro özelinde 16 GB RAM için tam 7.120 TL fark istiyor ancak uzun vadeli bir sistem alıyorken bunu mutlaka vermek gerekiyor, yoksa performans potansiyeli üzücü şekilde boşa gidiyor.

Apple yetkilisi Bob Borchers, kısa süre önce 8 GB RAM konusundaki eleştirilere şu cevabı vermişti: “Mac’lerdeki bellek miktarını diğer sistemler ile karşılaştırmak doğru değil çünkü biz belleği çok daha verimli şekilde kullanıyoruz, bellek sıkıştırma uyguluyoruz ve birleşik yapıda bir bellek mimarimiz var. M3 MacBook Pro’daki 8 GB, muhtemelen diğer sistemlerdeki 16 GB’a benzer. Bizim sistemlerin ham verilerine ve yeteneklerine bakarsanız, gerçekten olağanüstü olduğunu görürsünüz.” 

Apple ve bitmeyen 8 GB RAM inadı yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı