reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk tam göz nakli LOG Tasarım

Dünyanın ilk tam göz nakli kısmen başarılı oldu

Tıp dünyasında önemli bir gelişme yaşandı. ABD’de doktorlar uzun bir operasyonu dünyanın ilk tam göz nakli kısmen başarılı oldu.

Organ nakli konusunda şu an çok sayıda büyük çalışma yapılıyor. Aramızdan ayrılan insanların sağlıklı ya da başka bir deyişle fonksiyonel organlarını yaşayanlara aktarma konusunda büyük başarılara ve aynı zamanda başarısızlıklara imza atan doktorlar, bu sefer kısmi bir başarıyla gündemde yer alıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla NYU Langone Health merkezli doktorlar tam 21 saatlik bir operasyon sonrasında 46 yaşındaki Aaron James‘e tam göz nakli gerçekleştirmiş. Bağışlanan gözün tam altı aydır önemli bir sorun yaşatmadığı ve sağlıklı şekilde çürümeden kaldığı belirtiliyor. Peki burada neden, “Dünyanın ilk tam göz nakli kısmen başarılı oldu” diyoruz?  Bunu diyoruz çünkü Aaron James halen bu nakledilen göz ile göremiyor, doktorlar James’in gözü ile beyni arasında herhangi bir iletişimin / bağlantının tespit edilemediğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Operasyonun başındaki doktor Eduardo Rodriguez, görme yetisinin bir kısmının geri kazanılmasının hala mümkün olduğunu ve ekibin James’in ilerlemesini izlemeye devam edeceğini belirtiyor. Aaron James şu an nakledilen göz ile göremiyor ancak süreçte elde edilen başarı, gözün uzun süre sağlıklı şekilde canlı tutulması tıp dünyasında çok büyük kapılar açabilir. Bu süreçte elde edilen bilgiler gelecekte yüzde 100 başarılı başka organ nakillerine yardımcı olabilir, optik sinir hücrelerinin beyinle nasıl konuştuğunu taklit eden elektronik sistemler ile beraber ileride sorunsuz bir görüş de sağlanabilir.

Dünyanın ilk tam göz nakli yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu