reklamı kapat

POPÜLER

Samson Switchblade uçan otomobil

Samson Switchblade uçan otomobil ilk uçuşuna çıktı [Video]

Şu an birçok farklı uçan otomobil projesi üzerinde çalışılıyor. Samson Switchblade ise bu alanda tam 14 yıldır bulunuyordu.

Teknoloji firmaları son dönemde daha çok eVTOL yapısındaki uçan taksiler üzerine odaklanıyor. Bu elektrikli temele sahip araçlar ile belirli lokasyonlar arasında otonom olarak yolcu taşınması hedefleniyor. Aynı zamanda eVTOL yapısını benimseyen yani dikey olarak iniş kalkış yapabilen elektrik temelli kişisel hava araçları da geliştirme aşamasında yer alıyor. Hepsine ek olarak günümüzde uçan motosiklet modelleri geliştiren firmalar dahi bulunuyor. Havacılığın uzun tarihinde gerçeğe dönüştürülmesi en çok arzu edilen alanların başında ise uçan otomobil modelleri geliyor. Bu alanda çalışan firmalardan birisi olan Samson, kendi modeli Switchblade ile geçtiğimiz aylarda büyük bir adım atmış ve FAA’den önemli bir onay almadı başarmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı devlet kuruluşu Federal Havacılık İdaresi ya da İngilizce resmî adıyla Federal Aviation Administration tarafından verilen onay sayesinde firma aracı ile sonunda gerçek uçuş testleri de yapmaya başlayacaktı. İşte bu uçuş testlerinden ilki kısa süre önce gerçekleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli aktarım sistemlerini bir jeneratör olarak çalışan 3 silindirli 1.6 litre sıvı soğutmalı motor ile destekleyen Samson Switchblade, üç tekerlekli yapıda ve otomobil kullanımında 201 km/s hıza çıkabiliyor. Uçak kullanımında ise 300 km/s üstünde bir hız elde edilebiliyor. Maksimum menzili 724 km olarak açıklanan model, 190 beygir güç getiren motorunu 91 oktan benzin ile çalıştırıyor.

Satışa sunulduğu zaman 150 bin dolar gibi yüksek bir fiyata sahip olacak iki kişilik uçan otomobil, kalkış için 335 metrelik, iniş içinse 213 metrelik bir piste ihtiyaç duyuyor. Yol kullanımı için kanatları katlanabilir yapıda olan model, aşağıda izleyebileceğiniz Moses Lake, Washington’daki Grant Country Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilen ilk uçuş testinde 150 metre yüksekliğe çıkmış ve çok kısa süreli bir uçuştan sonra sorunsuz olarak iniş gerçekleştirmiş.

Uçan otomobil ile şimdiye 57 farklı ülkeden 2.300 kadar rezervasyon aldıklarını belirten Samson Sky CEO’su ve Switchblade’in tasarımcısı Sam Bousfield, ilk uçuş hakkında yaptığı açıklamada, “14 yıllık tasarım çalışmaları ve titiz testlerin ardından ilk uçuşumuz büyük bir dönüm noktası oldu. Bu başarı bizi aldığımız büyük talebi karşılamak için binlerce Switchblade üretme hedefimize bir adım daha yaklaştırdı.” dedi.

Samson Switchblade uçan otomobil yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli

İLGİLİ HABERLER