reklamı kapat

POPÜLER

Aska uçan otomobil

Karşınızda en yeni uçan otomobil modeli: Aska [Video]

Firmalar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz geleceği gerçeğe dönüştürmek adına çalışmaya devam ediyor. Burada özellikle uçan otomobil modelleri üstüne gidiliyor.

Karşımıza çıkan en son uçan otomobil modeli Aska oldu. Amerika / İsrail girişimi NFT tarafından hazırlanan Aska, hem karada hem de havada gidebiliyor. Henüz konsept aşamasında bulunan araç, oldukça uzun katlanabilir kanatlara sahip. Bir eVTOL yani dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen elektrikli araç olarak geçen model, bünyesinde toplam 14 adet motor barındırıyor. Kanat uçları dahil tüm gövdeye yayılan bu motorlar sayesinde rahatlıkla havalanabileceği söylenen Aska, burada hareketli motor bağlantıları da taşıyor. Böylelikle dikey kalkış rahatlıkla yapılabiliyor, belirli bir irtifadan sonra ise yüksek hıza çıkılabiliyor. Otonom olarak yol alabileceği belirtilen 3 kişilik uçan otomobil, iniş kalkış için 20 metreye 20 metrelik bir alana ihtiyaç duyuyor açıklaması yapılıyor. Kanatları gerçekten çok uzun olan araç, bu açıdan yoğun şehirler için pek uygun görünmüyor.

Aska uçan otomobil
Aska uçan otomobil
Aska uçan otomobil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uçan otomobil Aska ne zaman havalanacak?

“Elektrik / yakıt” temelli hibrit bir sistem üzerine kurulan hava aracı, firmaya göre 563 km gibi oldukça uzun bir menzil sunabilecek. 2020 yılı içerisinde ilk uçuş testinin yapılacağı belirtilen Aska, şimdilik çok umut vermiyor. Tasarımsal olarak benzerlerinden daha kaba ve hepsinden önemlisi kırılgan görülen araç, yine de gelecek için atılmış önemli bir adım olarak görülüyor.