reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai
Hyundai

Hyundai, ilk eVTOL hava aracı için yeni tarih verdi

 - Güncelleme: 09 Ocak 2024 22:15

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, uçan araç / taksi tarafına büyük önem veriyor ve bu konuda CES 2024’te yeni bir tarih verdi.

Hyundai, hatırlayanlar olacaktır geçtiğimiz yıllarda kurulan Urban Air Mobility Division ile ciddi ses getirmişti. Bu departman ile firma direkt olarak uçan otomobil gibi geleceğin araçlarına odaklanacaklarını söylemişti. Kurulan bu departmanın başına eski NASA mühendisi Dr. Jaiwon Shin‘i geçiren firma, CES 2020’de ilk Personal Air Vehicle (PAV) modelini de konsept olarak görücüye çıkarmıştı. Şirket bunların üstüne büyük bir adım daha atmış, bu alandaki çalışmalarını kurulan Supernal şirketi ile devam ettireceğini duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl bu taraftaki planları hakkında bir açıklama yapan şirketin Avrupa’daki en önemli isimlerinden Michael Cole, uçan araçların / taksilerin gerçek olacağı tarihi 2030 olarak aktarmıştı. Hyundai’nin Birleşik Krallık Başkanı ve CEO’su olan Michael Cole, bir röportaj kapsamında 2030 tarihini bir kez daha vermiş ve bu hedefe uyma konusunda kararlı olduklarını söylemişti. CES 2024 kapsamında ise firma resmi bir duyuru yaparak ilk eVTOL hava aracının 2028 yılında göreve hazır olacağını açıkladı. Tasarımını yukarıdaki galeride görebileceğiniz dikey olarak iniş ile kalkış yapabilecek ve dört kişilik olacak bu elektrikli model, şehirler içerisinde taşımacılık için önemli bir seçenek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai, kurulan Supernal özelinde yapılan açıklama kapsamında ise spesifik olarak uçan taksiler için daha erken bir tarih vermişti. Şirket o zaman da ilk uçan taksiyi 2028 yılında kullanıma sunmayı hedeflediklerini aktarmıştı. Dev üretici bu konudaki gerçek somut adımlara ve çalışmalara ise 2024 sonrasında başlayacaklarını belirtmişti. Taşımacılığın kısa vadeli olarak elektrikli araçlar ile havaya taşınması, ilk olarak helikopterlerin yerini alacak uçan taksiler ile olacak. Daha sonra ise gerçekten uçabilen otomobiller hayatımıza girecek.

Hyundai planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER