reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hyundai uçan taksi uber
Hyundai uçan taksi uber

Hyundai uçan taksi tanıtıldı; yeni dönemin önemli oyuncusu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, CES 2020 kapsamında bir uçan taksi modeli tanıttı. Firma geleceğe Uber ile adımını atıyor.

Hyundai, geçtiğimiz aylarda kurulan Urban Air Mobility Division ile gündeme gelmişti. Bu departman ile firma direkt olarak uçan otomobil gibi geleceğin araçlarına odaklanacaklarını aktarmıştı. Kurulan yeni departmanın başına eski NASA mühendisi, havacılık tarafında 30 yıllık tecrübeye sahip Dr. Jaiwon Shin‘i geçiren firma, hatırlarsınız CES 2020 fuarını da boş geçmeyeceğini duyurmuştu. İşte bu gerçek oldu ve CES 2020’de firmanın ilk Personal Air Vehicle (PAV) modeli görücüye çıkarıldı. Daha önce “uçan otomobil” olarak da lanse edilen ancak tam bir uçan taksi olan firmanın ilk PAV modeli, söylendiği kadarıyla 2023 sonrasında Uber’in havadan taşımacılık sürecinde görev yapacak. Yukarıdaki tasarımda da görebileceğiniz üzere birden fazla pervaneli motor üstüne kurulan (Hem güvenlik hem daha haz gürültü için) araç, dikey olarak iniş ve kalkış yapabiliyor ve saatte 290 km/s hıza çıkabilecek deniyor. 300-600 metre aralığında yol alacağı aktarılan yani çok yükseğe çıkma amacı bulunmayan Hyundai imzalı geleceğin taksisi, geniş bir kabin alanı sunuyor ve tahmin edebileceğiniz üzere elektrikli altyapı üstüne kuruluyor. Modelin 100 km menzili bulunurken, şarj süresinin yedi dakika süreceği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai ve Uber uçan taksi ile geleceği kuruyor

Uçan taksi tarafında Boeing ve Airbus gibi uçak üreticisi dev isimlerin karşısına çıkacak otomobil devi ve aracın geliştirme sürecine aktif olarak dahil olacak Uber, uçan taksisi için özel bir iniş üssü de geliştiriyor. Bu aracın henüz ne zaman gerçek olacağı ve testlere gireceği bilinmiyor. Ancak firmanın maddi olarak ilk PAV’ı gerçeğe dönüştürme şansı bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da 18 pervaneli bir başka uçan taksi