reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai TIGER

Hyundai “yürüyen araç” konusunda ciddi; işte karşınızda TIGER

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Hyundai, “yürüyebilen araç” konsepti için ciddi görünüyor. Bu sefer TIGER gündemde.

Hyundaiyürüyen araç” konseptini ilk olarak 20219 yılında tanıtmış ve çok ses getirmişti. Firma bu fikri geride bırakmak istemiyor ve TIGER ile yeniden gündeme getiriyor. Şirketin ABD merkezli Ultimate Mobility Vehicles stüdyosundan gelen TIGER’ın açılımı firma tarafından “Transforming Intelligent Ground Excursion Robot” şeklinde açıklanıyor. Yapısı gereği gerçekten robot gibi olan bu araç, dört bacak ya da tekerlek üzerine kuruluyor ve ilk konseptlerden farklı olarak otonom yani sürücüsüz hareket etmesi için hazırlanıyor. Bu araçta sürücü için yer bulunmuyor. Dört bacaklı yapı sayesinde zorlu arazilerde yürümesi kolay olan konsept araç TIGER, tehlikeli bölgelerde yapılacak bilimsel araştırmalar ya da arama kurtarma faaliyetleri için kağıt üzerinde çok faydalı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette elektrikli olan ve modüler bir altyapı üzerine kurulan yeni “yürüyen araç”, göründüğünden daha ufak boyutlu ve kamera ile sensörler ile donatılmış. Yürüme özelliği zorlu arazilerde kaldığı zaman devreye giren Hyundai imzalı TIGER, ne zaman gerçeğe dönecek henüz bilinmiyor. Bu arada Hyundai’nin artık Boston Dynamics firmasının sahibi olduğunu da hatırlatalım. Biliyorsunuz Boston Dynamics Spot ve Atlas gibi dünyanın en gelişmiş robot modellerine imzasını atıyor.

Hyundai en son önemli bir gelecek adımı daha atmıştı

İngiltere hükümeti ve Urban Air Port (UAP) ile araya gelen Hyundai, 2021’in sonuna doğru Coventry’ye dünyanın ilk uçan taksi havaalanını açıyor. Bu alanın direkt olarak drone’lar ve uçan taksi gibi geleceğin hava araçlarına ayrılacağı aktarılıyor. Dünyanın en ufak havaalanı olarak da geçen merkez, 2028 gibi gerçek olacak şehir içi havada taşımacılık süreçleri için atılacak kilit adımlardan görülüyor ve arge için de oldukça iyi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da 18 pervaneli bir başka uçan taksi