reklamı kapat

POPÜLER

Samson Switchblade uçan otomobil

Samson Switchblade uçan otomobil gökyüzüne çıkıyor

Şu an birçok farklı uçan otomobil projesi üzerinde çalışılıyor. Samson Switchblade ise bu alanda tam 14 yıldır bulunuyor.

Teknoloji firmaları son dönemde daha çok eVTOL yapısındaki uçan taksiler üzerine odaklanıyor. Bu elektrikli temele sahip araçlar ile belirli lokasyonlar arasında otonom olarak yolcu taşınması hedefleniyor. Aynı zamanda eVTOL yapısını benimseyen yani dikey olarak iniş kalkış yapabilen elektrik temelli kişisel hava araçları da geliştirme aşamasında yer alıyor. Hepsine ek olarak günümüzde uçan motosiklet modelleri geliştiren firmalar dahi bulunuyor. Havacılığın uzun tarihinde gerçeğe dönüştürülmesi en çok arzu edilen alanların başında ise uçan otomobil modelleri geliyor. Bu alanda çalışan firmalardan birisi olan Samson, kendi modeli Switchblade ile kısa süre önce FAA’den önemli bir onay almadı başardı.

Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığına bağlı devlet kuruluşu Federal Havacılık İdaresi ya da İngilizce resmî adıyla Federal Aviation Administration tarafından verilen onay, Samson Switchblade uçan otomobil modelini gökyüzüne çıkaracak. Firma araç ile sonunda gerçek uçuş testleri de yapmaya başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli aktarım sistemlerini bir jeneratör olarak çalışan 3 silindirli 1.6 litre sıvı soğutmalı motor ile destekleyen Samson Switchblade, üç tekerlekli yapıda ve yapılan açıklamaya göre otomobil kullanımında 201 km/s hıza çıkabiliyor. Uçak kullanımında ise 300 km/s üstünde bir hız elde edilebiliyor. Maksimum menzili 724 km olarak açıklanan model, 190 beygir güç getiren motorunu 91 oktan benzin ile çalıştırıyor.

Satışa sunulduğu zaman 150 bin dolar gibi yüksek bir fiyata sahip olacak iki kişilik uçan otomobil, kalkış için 335 metrelik, iniş içinse 213 metrelik bir piste ihtiyaç duyuyor. Yol kullanımı için kanatları katlanabilir yapıda olan model, geleceğin önemli bir üyesi olacak ve elbette ehliyet yanında pilot lisansına ihtiyaç duyacak. Bu tarz araçlar sayesinde kişiler gelecekte evlerine götürebilecekleri uçaklar ile boş zamanlarını uçarak değerlendirebilecek.


Samson Switchblade uçan otomobil yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli