reklamı kapat

POPÜLER

Logitech ve Tencent Games

Logitech ve Tencent Games, buluta özel bir portatif oyun konsolu geliştiriyor

Dev isimler Logitech ve Tencent Games, yaptıkları resmî açıklama ile buluta özel portatif oyun konsolu geliştirdiklerini duyurdu.

Logitech ve Tencent Games tarafından geliştirilen bu portatif oyun konsolu, direkt olarak bulut oyun servisleri Xbox Cloud Gaming ve Nvidia GeForce Now üzerine kuruluyor. Bu donanım için servislerin arkasında yer alan isimler olan Microsoft ve Nvidia ile ortak çalışmalar yürüttüğü aktarılan iki dev isim, bahsi geçen ürünün yıl sonunda geleceğini belirtiyor. Model hakkında şimdilik bunun haricinde bir bilgi ise verilmiyor. Bulut temeli nedeniyle güçlü donanımlara ihtiyaç duymayacak, bu sayede de yüksek ihtimalle ucuz olacak ürün, yüksek bir pil ömrü beklentisi de oluşturuyor.

Bünyesinde büyük olasılıkla geniş bir OLED ekran kullanılacak bulut odaklı oyun konsolu için e-posta kaydı odağında buradaki sayfa da aktif edilmiş durumda. İnternet bağlantısı ile eSIM ile donatılması beklenen ancak veriyi akıllı telefonlar üzerinden alması da beklentiler dahilinde olan Logitech ve Tencent Games imzalı bu merak uyandıran çözüm, önümüzdeki aylarda biraz daha detaylanacaktır.

Elbette şu an bulut oyunculuk taşınabilir forma getirilebiliyor. Kişiler aşağıdakine benzer aparatlar üzerinden akıllı telefonlarını bir portatif oyun konsolu haline getirebiliyor. Ancak spesifik olarak oyuna odaklanacak böyle bir cihaz birçok kullanıcı için çok daha kullanışlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Halen bilmeyenler için eski adıyla xCloud yeni adıyla Xbox Cloud Gaming servisi, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.  Xbox Game Pass Ultimate ile Xbox Cloud Gaming (xCloud) temelinde 100’den fazla oyun sunuluyor. Hizmet şu an maalesef aralarında Türkiye’nin olmadığı 26 farklı ülkede aktif olarak kullanılabiliyor. Microsoft ileride destek listesinin genişleyeceğini belirtiyor ancak bu konuda hızlı adımlar atılmıyor.

Hizmetin Türkiye’ye gelmesi için ya Microsoft’un Türkiye’de sunucu açması ya da kurulan Yunanistan merkezli büyük sunucu çiftliğinin tam olarak aktif edilmesi gerekiyor. Türkiye’de VPN üzerinde iyi bir bulut oyun deneyimi elde edilemiyor.

Nvidia GeForce Now ise satın alınan oyunlar üzerinden giderek kaliteli bir bulut oyun deneyimi sunuyor. GeForce Now, Xbox Cloud Gaming’ten farklı olarak Türkiye’de yer alıyor ve Game+ üzerinden (Turkcell) hizmet veriyor.

Logitech ve Tencent Games gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın