reklamı kapat

POPÜLER

Doktorlar dünyanın ilk kafa naklini gerçekleştirmeye hazırlanıyor [Video]

Önümüzdeki günlerde dünyanın dört bir tarafından gelen seçkin cerrahlar tıbbi bir ilke imza atarak bir insana “kafa nakli” gerçekleştirecek ve hayır, operasyonu kesinlikle Doktor Frankenstein yönetmiyor.

Mary Shelley‘nin 1800’lerde yazdığı gotik romanı Frankenstein‘ı aratmayacak bir tıbbi atılım gerçekleşmek üzere. Spinal müsküler atrofi rahatsızlığı bulunan, 30 yaşındaki Rus hasta Valery Spiridonov, kafa nakli için gönüllü olmayı kabul etti. Hastalığının bilinen herhangi tıbbi çaresi olmayan Spiridonov’un kafasının daha sağlıklı bir bedene nakledilmesi durumunda iyileşebileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz yıl kafa nakli konusunda Ted Talk’ta konuşmacı olan İtalyan cerrah Sergio Canavero‘nun yöneteceği ameliyatta Spiridonov’un kafası gövdesinden ayrılarak yeni bir bedene nakledilecek. Operasyonun 150 çalışanla yaklaşık 36 saat sürmesi bekleniyor.

İşlemi en basit haliyle aktarmak gerekirse; ilk etapta Spiridonov’un kafası ve nakledilecek olan vücut hücre bozulmasını yavaşlatmak adına soğutulacak. Daha sonra doktorlar boyundaki tüm önemli kan damarlarını makinelere bağlayarak transfer sırasında akışın devam etmesini sağlayacak. Ardından omurilik ayrılarak kafa yeni bedene bağlanacak. Canavero bu noktada polietilen glikol enjeksiyonlarıyla hücreleri ve bağlayıcı bezleri bir araya getirmeyi planlıyor. Son olarak da kan damarlarını, kasları ve sinirleri bağlayarak ameliyatı sonlandıracaklar.

Doktorlar bu ameliyat sonrasında Spiridonov’un omuriliğinin yeni bedene tam olarak kaynaşmasının en az bir yıl alacağını öngörüyor ancak bu endişelenilecek tek durum değil.

Ancak kimse bu tarz bir ameliyata beynin ne gibi bir tepki vereceğini bilmiyor. Tamamen farklı kimyasallara ve elektrik sinyallerine maruz kalacak olan beyin fonksiyonları Spiridonov’un delirmesine sebep olabilir. Aynı şekilde her gün farklı bir beden ancak aynı yüzle uyanacak olan Spiridonov’un psikolojik sağlığının da ne şekilde ilerleyeceği bilinmiyor. Ayrıca tüm bu varsayımların başarılı bir ameliyat öngörüsüne dayandığını belirtelim. Ameliyat tamamen başarısız olabilir ya da organ nakillerinde de zaman zaman gözlemlendiği gibi yeni beden Spiridonov’un kafasını reddedebilir.