reklamı kapat

POPÜLER

Amerika’da yeni bir biyonik göz nakli gerçekleştirildi [Video]

Sadece belirli kriterlere uyan görme engeli bulunan hastalara gerçekleştirilen biyonik göz nakli Amerika’nın batısında ikinci kez gerçekleştirildi. 15 yıldır kör olan Jamie Carley, başarılı bir ameliyatın ardından tekrar görmeye başladığında göz yaşlarını tutamadı.

2014 yılında benzer bir ameliyatı geçiren Roger Pontz gibi retinitis pigmentosa isimli göz hastalığı nedeniyle zaman içinde görme yetisinin büyük bir kısmını kaybeden Carley, Colorado’da bu ameliyatı geçiren ilk kişi. Gözlerinden birine bir mikroçip yerleştirilen Carley, üzerinde kamera bulunan bir gözlük kullanarak görsel bilgiyi beynine gönderebiliyor. Kamera kablosuz olarak videoyu mikroçipe gönderiyor ve optik siniri uyararak beyine görsel bilgi aktarımını tamamlıyor. Operasyonun oldukça nadir olması bir kenara aynı zamanda bir hayli de pahalı, zira cihaz tek başına 150 bin dolar değerinde. Tabii bu biyonik göz hastaların yüzde yüz görmesini sağlamıyor. Ancak hastalar objelerin şekillerini ayırt edebiliyor.

bio
Argus II Retinal Prosthesis System olarak bilinen biyonik gözün yaygın kullanımı için doktorlar oldukça heyecanlı. Biyonik gözün yeterince etkili olup olmadığı gelecekteki kullanımını da etkileyecek. Bu hafta uzun süreli bir rehabilitasyon programına başlayan Carley de bu testin bir parçası. Ameliyatı gerçekleştiren Colorado Üniversitesi, beynini kullanarak yeni optik sinyalleri geliştirmeyi öğrenecek olan Carley’i 5 yıl boyunca inceleyip, kaydettiği ilerlemeyi prosedürü onaylayan Gıda ve İlaç Dairesi’ne bildirecek.

VİDEO

YORUMLAR