reklamı kapat

POPÜLER

Robot teknolojisinin kullanıldığı dünyanın ilk “göz içi” ameliyatı gerçekleştirildi

İngiliz cerrahlar robot teknolojisinden faydalanarak dünyanın ilk başarılı göz içi ameliyatını gerçekleştirdi. Oxford‘daki John Radcliffe hastanesinde gerçekleşen ameliyatta, insan elinin fiziksel olarak yetersiz kaldığı anlarda robotlar imdada yetişiyor.

Robot teknolojisi kullanılarak yapılan ameliyatlar bir ilk değil ancak İngiliz cerrahların gözün içinde gerçekleştirdiği bu ameliyat bir ilk. Benzer ameliyatlara örnek teşkil edecek olan bu ameliyatta cerrahlar retinası üzerinde zar oluşan bir hastayı tedavi etti. Retinaya zarar vermeden temizlenmesi gereken zar, günümüz lazer ve mikroskop teknolojisiyle rahatlıkla saptanabiliyor. Ancak zarın kesilerek retinanın temizlenmesi milimetrik bir hassasiyet istiyor. Bu durum insan ellerinin fiziksel sınırlarını aşıyor.

Profesör Robert MacLaren tarafından gerçekleştirilen ameliyat, MacLaren’a göre göz ameliyatlarının geleceği niteliğinde. Söz konusu teknoloji bu alana yeni bir soluk getiriyor. MacLaren’ın gerçekleştirdiği ameliyatta, bir cihaz ilk kez insan gözünün içindeki hareketi için ihtiyaç duyduğu üç boyutlu hassasiyeti başarıyla sağlıyor.