reklamı kapat

POPÜLER

Robot ellerle gerçekleştirilen dünyanın ilk “süper mikrocerrahi” ameliyatı

Robot teknolojisi hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Robot “eller” kullanılarak dünyanın ilk “süper mikrocerrahi” ameliyatı gerçekleştirildi.

Robot teknolojisinin gelişimi üzerine geçmişte sizinle detaylı bir analiz paylaşmış ve hemen her sektörde kendine yer bulan robotların geleceği üzerine biraz tartışmıştık. Her ne kadar henüz otonom doktor robotlar şimdilik mümkün görünmese de robot destekli cerrahi müdahaleler artık hayatımızın bir parçası haline gelecek gibi görünüyor. Maastricht Üniversitesi – Medical Center cerrahları geçtiğimiz günlerde robotlardan destek alarak ilk süper mikrocerrahi ameliyatı tamamladı. Cerrahlar robot kolları hastanın kolunda yer alan 0,3 ile 0,8 mm genişliğindeki damarlara dikiş atarken kullandı. Lenf ödemi bulunan hastada gerçekleştirilen bu yöntem, pek çok cerrahın kendi başına yapmayı dahi göze alamadığı bir durum.

Robot kollar bir cerrah tarafından yönlendiriliyor. Cerrahın hareketlerini taklit eden robot, hareketleri çok daha küçük, daha keskin ve hatasız şekilde işliyor. Microsure tarafından geliştirilen cerrah robot, mikrocerrahi alanında yeni bir dönemin de kapılarını aralıyor.