reklamı kapat

POPÜLER

huawei_beyin_ameliyati

Huawei’nin 5G teknolojisiyle dünyanın ilk uzaktan beyin ameliyatı gerçekleşti

Kısa bir süre önce sizlere 5G teknolojisiyle uzaktan yapılan dünyanın ilk ameliyatı haberini paylaşmıştık. Bu haberin üzerinden çok geçmeden yeni bir ilke imza atan ameliyat haberi gündemde.

Çinli bir cerrah, 5G teknolojisi kullanarak 3 bin kilometre ötedeki bir hastanın beyin ameliyatını gerçekleştirdi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Genel Hastanesi (PLAGH) bünyesinde cumartesi günü yapılan operasyonda, Dr. Ling Zhipei tarafından hastanın beynine bir nörostimülatör yerleştirildi. Cerrah, Pekin merkezli PLAGH hastanesinde bulunan araçları 3 bin kilometre uzaklıkta bulunan güney Hainan’daki klinikten idare etti.

Ameliyatın 3 saat sürmesinin planlandığı ve doktorların öngördükleri sürede ameliyatı başarılı bir şekilde tamamladıkları belirtiliyor.  Parkison hastası kişinin ameliyat sonrasında sağlıklı olduğu ifade ediliyor.

Doktor ameliyatta hangi teknolojilerden yararlandı?

Ameliyatı gerçekleştiren doktor, 5G teknolojisine sahip Huawei imzalı bir bilgisayar kullandığını belirtti.
Gerçek zamanlı koordinasyon özelliği olan teknolojiyle ilgili konuşan Dr. Ling, “Hastanın 3 bin kilometre ötede olduğu neredeyse anlaşılmayacaktı” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaktan ameliyat kısa bir süre önce gerçekleşmişti

Çinlililer 5G teknolojisini kullanarak kısa bir süre önce uzaktan bir ameliyat gerçekleştirmişti. Robotik cerrahi kolların gerçekleştirdiği ameliyat iki şehir arasında yapılmıştı. 5G teknolojisinden faydalanan operasyonda gecikmesi süresinin ise 0,1 saniye olduğu belirtilmişti. Uzak bir bölgedeki test hayvanının karaciğerini alan doktor, bu operasyon için yeni bağlantı teknolojisiyle birlikte robotik kollardan da faydalanmıştı.

İlgili video

Sıra dışı ameliyat