reklamı kapat

POPÜLER

Beyin ameliyatı olurken gitar çaldı [Video]

Ameliyat kelimesi çoğu hasta için oldukça korkutucu, özellikle de bir beyin ameliyatıysa. Ancak daha da kötüsü, bazı beyin ameliyatlarında hastanın durumunun takip edilebilmesi için hastanın uyanık tutulması gerekiyor. Benzer bir ameliyat geçiren Anthony Kulkamp Dias, uyanık kaldığı süreyi gitar çalarak geçiriyor.

Beyin ameliyatlarında hastanın uyanık tutulması, doktorların beyin aktivitelerini takip ederek doğru yere işlem yaptıklarından emin olmalarını sağlıyor. Brezilyalı müzisyen ve banka çalışanı Anthony Kulkamp Dias’ın ameliyatında da aynı yöntem kullanılıyor. Bu yöntem hastanın duyularında, motor ve konuşma alanlarında zararın oluşmaması için yapılıyor. Dias ameliyatı boyunca Beatles’ın Yesterday’inden ülkesine ait şarkılara kadar pek çok performans sergilemiş. Ameliyat sırasında çaldığı Yesterday’i haberin üstünde yer alan videodan izleyebilirsiniz.

Ameliyat sırasında bir enstrüman çalmak ise yeni bir durum değil. 2009’da Amerikalı kemancı Roger Frisch, kollarında başlayan titremeyi durdurmak için girdiği ameliyatta hayatının en zor performanslarından birini sergilemişti. 2013 yılında ise Sons of Anarchy dizisinde yer alan aktör Brad Carter, parkinson hastalığı için beyne yapılan pacemaker implantını gerçekleştirirken gitar çalmıştı. Roger Frisch ve Brad Carter’ın performanslarını haberin devamında yer alan videolardan izleyebilirsiniz.

Roger Frisch

Brad Carter