reklamı kapat

POPÜLER

5G

5G teknolojisiyle uzaktan yapılan dünyanın ilk ameliyatı [Video]

Çinliler sıra dışı bir olaya imza attı. Çinlililer 5G teknolojisini kullanarak uzaktan bir ameliyat gerçekleştirdi. Robotik cerrahi kolların gerçekleştirdiği ameliyat iki şehir arasında yapıldı. 5G teknolojisinden faydalanan operasyonda gecikmesi süresinin ise 0,1 saniye olduğu belirtiliyor.

Dünyanın ilk uzaktan cerrahi operasyonu Güneydoğu Fujian eyaletindeki bir doktor tarafından yapıldığını söyleyelim. Uzak bir bölgedeki test hayvanının karaciğerini alan doktor, bu operasyon için yeni bağlantı teknolojisiyle birlikte robotik kollardan da faydalandı. Araştırmacılar düşük gecikme süresinin ölümcül tıbbi hata riskini azaltabileceğini söylüyor. Bağlantı teknolojisinin yaygınlaşmasıyla bu tarzda operasyonların gelecekte artması bekleniyor. Haberin devamından operasyonla ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5G teknolojisi nedir?

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi, 4G’den yaklaşık 10 kat veri iletim hızı sağlıyor. Bu teknolojinin 2020 yılında kullanıma sunulması bekleniyor. BTK tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin 5G çalışmalarına adapte olmaya çalıştığı ayrıca Türkiye’nin yeni bağlantı teknolojisini kullanan ilk ülkelerden biri olacağı ifade ediliyor. Sansung tarafından uygulanarak test ortamında hız rekoru kırılmıştır. Kasım 2016 tarihinde Samsung, Çin Mobil Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte yaptığı çalışmalarda bağlantı teknolojisi prototip denemesini başarıyla tamamladıklarını duyurmuştur.

İlgili video

Sıra dışı ameliyat