reklamı kapat

POPÜLER

Turk Telekom 5G
Turk Telekom 5G
Turk Telekom 5G

Türkiye’ de bir ilk: 5G ile çevrim içi bir ameliyat gerçekleşti

Türk Telekom, yeni nesil yerli ve milli interaktif platformuyla önemli bir başarıya imza attı. Türk Telekom, farklı illerde bulunan Türk cerrahlarını gerçek bir ameliyat ortamında buluşturdu.

Türk Telekom, yeni nesil yerli ve milli interaktif platformuyla önemli bir başarıya imza attı.
Prof. Dr. Lütfi Tunç ve ekibi, 5G bağlantılı akıllı gözlükler kullanarak çevrim içi bir prostat ameliyatı gerçekleştirdi. Ankara Acıbadem Hastanesi’nde yapılan çevrim içi ameliyat ile Türkiye’de bir ilke de imza atılmış oldu. Prof. Dr. Lütfi Tunç ve ekibi çevrim içi ameliyatta kendilerinin geliştirdiği Thuflep Omega’dan yararlandı.

Cerrahların eğitimi için yeni nesil teknolojilerin kullanılabilmesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Lütfi Tunç, Türk Telekom şirketinin sağladığı yeni nesil 5G ileri teknoloji altyapısı sayesinde, gecikmesiz görüntü aktarımı ile mesafeleri aradan kaldırdıklarını ve sağlık alanında çok önemli bir çalışmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu teknolojiyi kullanmanın cerrahi eğitime çok büyük katkısı olacağını ifade eden Tunç, gecikmesiz görüntü ve ses aktarımı sayesinde de cerrahların operasyonları daha iyi takip edebileceklerini ve interaktif bilgi paylaşımı yapabileceklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Telekom da konu hakkında şunları söyledi

5G ile sağlanan daha yüksek bant genişliği ve daha düşük gecikme gibi özelliklerin Tele-Cerrahi, Tele-Teşhis, Tele-Tedavi gibi Teletıp çözümleri için kritik öneme sahip olduğunu belirten Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 5G iletişim teknolojileri sayesinde, sağlık çözümlerinin farklı bir noktaya ulaştığını belirtti.

5G dijital ekosistemini geliştirme çalışmalarımız kapsamında; eğitim, akıllı fabrika, bulut oyun, 360 derece kamera ile VR üzerinden canlı maç yayını, AR kullanılarak uzaktan bakım ve teknik destek uygulaması ve 5G Hız rekorları gibi dünyada ve Türkiye’de birçok ilki başardıklarını açıklayan Kıraç, “Dünya çapında tanınan Türk cerrahlarımız, 5G üzerinden interaktif olarak yapılan gerçek bir ameliyata farklı şehirlerden katılarak, ameliyatı başarı ile gerçekleştirdiler. Sağlık sektöründe önemli bir dijitalleşme adımı olan bu çalışmanın bir parçası olduğumuz için mutluyuz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın