reklamı kapat

POPÜLER

Android Oreo’nun kullanım yüzdesi işletim sisteminin en büyük sorununu ortaya seriyor

Android işletim sisteminin en büyük sıkıntılarından birinin dağıtım süreci olduğu aşikar. Nitekim Google’ın yayınladığı son raporlarda Oreo’nun dağılımı pek iç açmıyor.

Android Oreo işletim sistemi her ne kadar indirilmeye sunulmuş olsa da, Google Play üzerinden şimdilik sadece Nexus ve Pixel cihazlara yüklenebiliyor. 2 Ekim 2017’de bitecek şekilde bir haftalık veri üzerinden yayınlanan rapora göre en güncel işletim sistemi yüzde 2’lik bir dilim kaplıyor. Aynı anda tüm cihazlara güncelleme dağıtılamaması Android’in en büyük problemlerinden biri. Bu problem her yeni yükseltmede de kendini iyiden iyiye belli ediyor.


Oreo’nun pazar payının en eski sürümlerden biri olan Gingerbread’in üçte biri kadar olması moral bozuyor. Ancak Android hemen her büyük güncellemede aynı problem yaşandığı için çok şaşırtıcı olmadığı bir gerçek. Öte yandan Android Nougat kullanımında geçtiğimiz aya göre bir yükselme söz konusu. Yüzde 17,8’lik oranda listede yerini alan Nougat ise en yaygın sistem değil. Listeye baktığımızda şu an en yaygın olarak kullanılan Android işletim sisteminin, Android 6.0 Marshmallow olduğunu görüyoruz. Yüzde 32’lik kullanımla lider konumda olan Marshmallow’u yüzde 27,7’lik kullanım oranıyla Android 5.0 Lollipop takip ediyor. Google’ın yayınladığı detaylı grafiğe buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili video