reklamı kapat

POPÜLER

Google Android
Google Android
Google Android

Google’ın resmi verileriyle Android’in son durumu

İnternet devi Google‘ın popüler mobil işletim sistemi Android, güncellemeler konusunda biliyorsunuz yavaş kalıyor. İşte firmanın verileriyle işletim sisteminin son durumu;

Şu sıralarda sürekli olarak Android 9.0 Pie hakkında haberler çıkıyor. Ancak yeni yayımlanan ağustos ayı verilerine baktığımız zaman aktif tüm Android cihazların yüzde 30.8’inde halen 7.0 Nougat yüklü bulunuyor. İkinci sırada yüzde 22.7 ile 6.0 Marshmallow bulunurken, 8.0 ve 8.1 Oreo‘nun ise sadece yüzde 14.6 seviyesinde kaldığı görünüyor. Daha önceki rapora oranla yüzde 12’lik bir artış göre Oreo, yine de istenilen / umut edilen seviyeden uzaktan bulunuyor. 5.0 ve 5.1 Lolipop bile halen yüzde 19.2 seviyesinde karşımıza çıkıyor. Listede detaylarına aşağıda yer verdiğimiz en güncel sürümü 9.0 Pie ise yer almıyor. Çünkü işletim sistemi henüz Pixel ve Essetial Phone modellerinde yer alıyor. Ancak birçok firma 2018 sonuna kadar telefonlarını güncelleme konusunda çalışmalar yapıyor.

Google Android

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 9.0 Pie’ın getirdiği yeniliklerin üzerinden tekrar geçersek

Daha önce paylaştığımız detayların üzerinden bir kez daha geçersek, Pie içerisinde ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Bu detay fiziksel home butonunu atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Yeni olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor.

Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karartarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısayollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Örneğin o saatte spor yapıyorsanız size spor uygulaması, birisini arıyorsanız onun arama önerisi çıkartıyor.

Yeni işletim sistemi “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilikler arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor.

İlgili Video

Firmanın tanıtılmadan sızan yeni telefonu