reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Android Oreo Android Pie

Güncel haliyle Android Oreo ve Android Pie güncellemesini alacak Xiaomi telefonlar

Sürgülü / kızaklı yapıdaki yeni modeli Mi Mix 3 ile gündemden düşmeyen Xiaomi, Android Oreo ve Android Pie güncelleme haritasını yeniledi.

Xiaomi, Android güncellemeleri konusunda elini çok çabuk tutamıyor. Ancak kullanıcıların bu güncellemeleri merakla beklediğini bilen firma, bu yüzden sık sık Android Oreo ve Android Pie haritasını yeniliyor. Yeni haritaya baktığımız zaman ilk olarak Android Oreo tarafından başlayalım. Evet halen maalesef Android Oreo almayan Xiaomi telefonlar bulunuyor. Ancak Redmi 5, Redmi 5A, Redmi 5 Plus ve Mi 5X modellerinin 2018 dördüncü çeyrek içerisinde Oreo’ya geçeceği açıklanıyor. Listede Mi Mix 2S, Mi 8 ve Mi 8 Explorer Edition için Pie güncellemesinin hali hazırda verildiğini belirten firma, Mi 8 Pro, Mi 8 SE ve Mi Max 3 modellerinin ise 2018 dördüncü çeyrek içerisinde Pie’a geçeceği belirtiyor. Bu model sahipleri için açıklananlar oldukça güzel görünüyor. Ancak güncellemenin herkese 2018 sonunda geleceği tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Oreo ve Android Pie’ın durumu Xiaomi tarafında böyle. Peki ya genelde?

Daha önce de paylaştığımız kadarıyla şu an aktif tüm Android cihazların yüzde 30.8’inde halen 7.0 Nougat yüklü bulunuyor. İkinci sırada yüzde 22.7 ile 6.0 Marshmallow bulunurken, 8.0 ve 8.1 Oreo‘nun ise sadece yüzde 14.6 seviyesinde kaldığı görünüyor. 5.0 ve 5.1 Lolipop bile halen yüzde 19.2 seviyesinde karşımıza çıkıyor. Listede henüz en güncel sürümü 9.0 Pie ise yer almıyor. Pazarda yeni sürümü destekleyen çok az telefon modeli yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Leica’nın “LCD ekranı olmayan” dijital fotoğraf makinesi