reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

bionic eye

Görme yetisini kısmen kazandıran biyonik göze ABD’de izin çıktı

Teknolojinin tıp alanında yarattığı mucizelere bir yenisi eklendi. ABD’nin Michigan eyaletinde yaşayan ve görme yetisi neredeyse sıfıra yakın olan bir hastaya “biyonik göz” olarak anılan yapay retina takıldı. Retinitis pigmentosa adlı dejeneratif göz hastalığı nedeniyle görme yetisini yıllar içinde neredeyse tamamen kaybeden Roger Pontz, biyonik gözü sayesinde artık nesneleri genel hatlarıyla ayırt edebiliyor.

Advertisement

ABD’de bu prosedürü geçiren sadece 4 hastadan biri olan eski halterci Pontz’un taktığı gözlüğün üzerinde ufak bir kamera bulunuyor. Kameranın yakaladığı görüntüler elektrik sinyallerine dönüştürülerek retina üzerine iletiliyor. Bu sinyaller Pontz’un gözünde bulunan az sayıdaki sağlıklı hücreyi uyararak optik sinire iletim yapılmasını sağlıyor. Son olarak optik sinir beyne görüntü bilgisini iletiyor.

bionic eye
Biyonik göz prosedürü dünyanın çeşitli yerlerinde birkaç yıldır uygulanmakla birlikte dejeneratif göz hastalıklarından muzdarip hastaların çok küçük bir yüzdesi bu prosedürü geçirmek için uygun kriterlere sahip. ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi’nden yeni onay alan bu prosedür bugüne kadar çok az sayıda hastaya uygulanmış, ancak zaman içinde, özellikle de teknoloji geliştikçe daha yaygın bir şekilde kullanılması öngörülüyor.

Star Trek’teki Geordi’nin vizörünü hatırlatan biyonik göz henüz vizör kadar kapsamlı yeteneklere sahip olmasa da teknolojik ve tıbbi açıdan büyük bir adım olduğuna şüphe yok.