reklamı kapat

POPÜLER

iPad Air

Apple, yeni iPad Air’in GPU’sundan bir çekirdek azalttı

 - Güncelleme: 02 Haziran 2024 16:31

Apple, yeni iPad Air’in GPU’sundan bir çekirdek azalttı. Cihazda normalde 10 çekirdekli bir GPU olduğu söylenmişti.

Türkiye’de de satılan M4 işlemcili yeni iPad Pro ile beraber tanıtılan yeni iPad Air, 4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli M2 CPU üzerine kuruluyor. Cihazın grafik işlemlerini ise şimdiye kadar 10 çekirdekli bir GPU üstleniyordu. Ancak Apple’ın bu konuda ilginç bir güncelleme gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Firma resmi sitede artık cihazda 9 çekirdekli bir GPU olduğunu belirtiyor, 10’dan 9’a düşülmesinin arkasındaki neden henüz bilinmiyor. Apple bu güncellemeyi henüz her ülkede de yapmadı. Örneğin, iPad Air’in Türkiye sitesinde halen 10 çekirdekli GPU olduğu söyleniyor ve bu durum şu an garip bir kafa karışıklığı oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni modeller hakkında “Öğrenciler, içerik üreticileri, küçük işletmeler ve daha birçok kullanıcı iPad Air’i performansı, taşınabilirliği ve çok yönlülüğü için seviyor. Üstelik tümü, uygun bir fiyatla sunuluyor. Bugün iPad Air her zamankinden daha da iyi.” diyen Apple’ın Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Borchers sözlerini şöyle sürdürdü: İlk kez iki farklı boyut seçeneğiyle sunduğumuz, yeniden tasarlanan 11 inç ve yepyeni 13 inç iPad Air’i tanıttığımız için çok heyecanlıyız. Muhteşem Liquid Retina ekranı, M2 çipin olağanüstü performansı, inanılmaz yapay zeka becerileri ve yeni aksesuarları destekleyen renkli, taşınabilir tasarımı sayesinde iPad Air şimdi her zamankinden daha güçlü ve çok yönlü.”

“Dünyanın en iyi ekranını, en yeni M serisi çiplerimizin sunduğu üstün performansı ve gelişmiş aksesuarları portatif bir tasarımda bir araya getiren iPad Pro hem farklı meslek gruplarından profesyonellerin hem de en üst düzey iPad deneyiminden faydalanmak isteyen kişilerin gücüne güç katıyor. Büyüleyici derecede ince ve hafif yeni iPad Pro ile bugün bir adım daha ileriye gidiyoruz. Bu, şimdiye kadarki en büyük iPad Pro yeniliği.” diyen Apple’ın Donanım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı John Ternus sözlerini şöyle sürdürdü: “Çığır açan Ultra Retina XDR ekranı, gücünü M4 çipten alan üstün performansı, olağanüstü yapay zeka becerileri ve yepyeni Apple Pencil Pro ve Magic Keyboard desteği ile yeni iPad Pro eşi benzeri olmayan bir aygıt.”

iPad Air yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER