reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

Apple M1X ve Apple M1 işlemciler arasında ne fark olacak?

Yakında lanse edilecek gibi görünen Apple M1X ve Apple M1 işlemciler arasında ne fark olacak? Bu konu netleşmiş durumda.

Apple’a yönelik daha önce doğru bilgiler vermiş sağlam bir kaynağa göre bir sonraki Apple etkinliği bu ay içerisinde olacak. Burada aktarılan potansiyel tarih tam olarak 12 Ekim ancak henüz bu konuda Apple’dan bir duyuru gelmedi.

Bu etkinlikte karşımıza ilk olarak Apple Silikon işlemcilerin başlangıcı yapan Apple M1 üstüne kurulan Apple M1X işlemcili iki yeni MacBook Pro ve Mac mini çıkarılacak. Yeni modellerin en büyük yenilikleri yeni tasarımları olacak ancak M1X işlemci de fazlasıyla merak ediliyor.

İşte bu işlemci özellikle GPU konusunda iddialı geliyor. Karşılaştırmak adına Apple M1 işlemcide 4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine yer alıyor.

İki farklı sürümü olacak Apple M1X işlemcide ise kaynaklara göre 8 adet performans çekirdeğine ve 2 adet verimlilik çekirdeğine sahip 10 çekirdekli CPU, 16 çekirdekli ya da 32 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine yer alıyor.

M1 işlemcili modellerde maksimum 16 GB RAM sunan teknoloji devi Apple, M1X’li modellerde ise 64 GB RAM‘a kadar RAM seçeneği sunacak. M1X özelinde RAM başlangıcının 16 GB seviyesinde olması bekleniyor ancak bu henüz kesinleşmiş değil.

Apple M1 ile M1X arasındaki en büyük fark teknik detaylarda da görebileceğiniz üzere GPU yani grafik tarafında kendisini gösterecek. M1’e oranla en düşük versiyonda dahi iki kat daha yüksek grafik performansı sunacak M1X, 32 çekirdekli GPU birimiyle ise özellikle üç boyutlu tasarımla uğraşan kişileri fazlasıyla memnun edecek gibi görünüyor.

M1 ile M1X arasında ekstra iki çekirdek sayesinde CPU performans farkı da olacak ancak orada durum GPU’da olacağı kadar yüksek olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple M1X işlemcili yeni Mac’ler yanında ekim etkinliğinde başka ürünler de gelecek

Apple’ın etkinlikte karşımıza yeni kablosuz kulaklık modeli AirPods 3 ile çıkması da hemen hemen kesin detaylar arasında. Etkinlikte ayrıca macOS Monterey için çıkış tarihin paylaşılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın