reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de aktif bir internet kullanıcısının aylık masrafı 200 TL’ye ulaştı

Türkiye’de aktif bir internet kullanıcısının aylık masrafı 200 TL’ye ulaştı

 - Güncelleme: 05 Ekim 2021 15:23

Türkiye’de aktif bir internet kullanıcısının aylık masrafı 200 TL’ye ulaşmış durumda. Hatta bu rakamı daha da artırmak mümkün.

Gelişen teknolojiler ile hayatımıza birçok hizmet girdi, girmeye de devam ediyor. Eskiden internet masrafı diye bir şey yokken, günümüzde internete ödenen rakamların üstüne bir de abonelik temelli servisler için ücretler veriyoruz.

Artık hayatımızda Netflix ve Spotify başta olmak üzere birçok ekstra gider kalemi yer alıyor. İşte bunlar bir araya getirildiği zaman aylık kişisel harcamalarımız ciddi şekilde artmış durumda.

Yaptığımız hesaplamalara göre Türkiye’de aktif bir internet kullanıcısının aylık masrafı 200 TL’ye ulaştı, hatta çoğu kişi 200 TL’yi de geride bıraktı. Bu rakamı elbette azaltmak ya da artırmak mümkün. Ancak günümüzde her ay bu kadar parayı sadece aldığı internet hizmetlerine veren çok büyük bir kitle yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki bu paranın içerisinde tam olarak ne yer alıyor? 1 Ekim 2021 fiyatları üzerinden gelin açıklayalım:

Türkiye’den bir kişinin normal ev internet masrafı ortalama 80 TL seviyesinde yer alıyor. Buna elbette bir de mobil internet paketi eklemek gerekiyor. O da 50 TL‘lik bir ortalama aylık masraf çıkarıyor.

Birçok kişi müzik dinlemek için her ay Spotify’a 18 TL para ödüyor. Burada Apple Music gibi aylık 14 TL’lik bir alternatif de yer alıyor. Netflix için her ay ödenen rakam ise genelde 30 TL seviyesinde yer alıyor.

Çoğu kişi canlı yayın odaklı Twitch platformunu da yakından takip ediyor. Burada en az bir yayıncıya abone olmak, hazırladığımız toplama aylık 10 TL daha ekliyor. Burada elbette abonelik için daha fazla ödeyenler, ikinci ya da üçüncü kademe abone olanlar ve birden fazla hesaba abone olanlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüzde birçok kişi için televizyon demek artık tam olarak YouTube demek. Bu kategoride yer alan çoğu kullanıcı, reklamlardan kurtulmak adına YouTube Premium abonesi oldu ve burada her ay 17 TL ödeme yapıyor. Bu rakam artık aktif birçok kullanıcının hayatında bulunuyor.

Bunlara ek olarak kişilerin artan depolama ve yedekleme ihtiyaçları da bulut depolama servislerinin kullanımını gözle görülür oranda artırdı. Bu artık çoğu kişi için olmazsa olmaz seviyesine ulaşan servisler, yaptığımız ortalama hesaba yaklaşık bir aylık 10 TL ekliyor. Burada bulut depolama için daha fazla verenler de bulunuyor.

İste tüm bunlar bir araya geldiğinde aktif bir kullanıcının, özellikle de yeni neslin Türkiye’deki aylık servis harcamaları yaklaşık 200 TL’yi buluyor.

Bu arada bu rakamı artırmak daha önce de söylediğimiz gibi oldukça kolay. Örneğin sayıları Türkiye’de yüksek olan konsol oyuncuları, online / çevrimiçi oyun için (PlayStation ve Xbox) her ay 40 TL ve 30 TL rakamlar ödemek durumunda kalıyor.

Ayrıca çok yüksek oyun fiyatları nedeniyle Türkiye’de Game Pass hizmetine de her ay 30 TL ödeyen büyük bir kitle bulunuyor. Bu kitlenin diğerlerine ek harcamalarıyla beraber aylık ödedikleri sabit rakam 260 TL‘ye kadar çıkış yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de ayrıca Exxen, Puhu TV ve Blu TV gibi aylık ödeme ile elde edilebilen başka Netflix rakibi eğlence servisleri de bulunuyor. Netflix’in yanına ya da Netflix’in yerine bunlardan tercih edenler de az değil.

Buna ek olarak Formula 1 gibi sporları internet üzerinden takip etmeyen isteyenler de örneğin S Sport Plus’a aylık 22 TL gibi ödeme yapıyor. Bunların hepsi üst üste geldiği zaman ise bir kişinin aylık internet odaklı masrafı tam 300 TL‘ye ulaşabiliyor.

Türkiye’de aktif bir internet kullanıcısının aylık servis masrafı profesyonel kesimde daha da yüksek seviyede

Yeni dönemde profesyoneller için de internet temelli bazı aylık masraflar bulunuyor. Örneğin Adobe firmasının Photoshop gibi yazılımları da uzun süredir Creative Cloud altında aylık abonelik verilerek kullanılıyor.

Burada örneğin Photoshop için her ay 50 TL verilmesi gerekiyor. Adobe’nin içerisinde Premiere gibi video düzenleme yazılımlarının yer aldığı tüm paketine erişim ise aylık 187 TL seviyesinde yer alıyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece Photoshop kullanan bir kişi, yukarıda saydığımız masraflar ile beraber internet ve internete bağlı diğere servislere aylık 350 TL kadar ödeme yapıyor. Adobe’nin sunduğu tüm hizmetlere ihtiyaç duyan birisinde ise bu rakam neredeyse 500 TL‘ye yaklaşıyor.

Gelecek kullanıma sunulacak yeni servisler ve hizmetler ile beraber durum çok daha kötü olabilir. Bu durumdan yurt dışında ve Türkiye’de rahatsız olan çok fazla kişi bulunuyor. Ancak günümüzde yukarıda saydığımız servislerden uzak kalma şansımız da çok mümkün değil.

Görsel kaynak: Alexander Shatov

İlginizi Çekebilir

Netflix tarafından ekim ayında yayınlanacak tüm içerikler