reklamı kapat

POPÜLER

direksiyon seti
Bir direksiyon seti almadan önce bilmeniz gereken her şey [Rehber]
direksiyon seti

Bir direksiyon seti almadan önce bilmeniz gereken her şey [Rehber]

Yarış oyunlarından keyif alıyorsanız güzel bir direksiyon seti ile çok daha keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Fakat direksiyon seti dünyası da oldukça karmaşık. İşte bu dünyaya girişten önce tüm bilmeniz gerekenler…

Direksiyon setleri uzun zamandır hayatımızda. Bu alana girmek istiyor ancak neyi seçeceğinizi tam olarak bilmiyorsanız size kısa ve öz bir rehber hazırladık. Bu rehber sonrasında bütçenize uygun bir seçim için temeliniz oturmuş olacak.

Ana Ünite

İlk olarak şundan başlayalım. Günümüzde direksiyonun bağlandığı ana ünite için üç farklı altyapı bulunuyor. Bunlar giriş seviyesi diyebileceğimiz dişli sistemler, orta seviye diyebileceğimiz kayışlı sistemler ve üst seviye doğrudan tahrik getiren Direct Drive olarak geçen sistemler.

Eğer bütçenizi çok aşmadan bir direksiyon seti istiyorsanız, Logitech firmasının dişli sistem G-Serisi setlerine bakmanız gerekiyor.

Daha iyi ve daha güçlü sistem istiyorsanız Fanatec ve Thrustmaster firmasının kayışlı sistem üniteleri sizleri bekliyor.

Ben sürece profesyonelce yaklaşıyorum ve olabilecek en gerçekçi direksiyon setine sahip olmak istiyorum derseniz Fanatec ve Simucube gibi firmaların Direct Drive direksiyon ünitelerine bakmanız gerekiyor. Burada Simucube çok üst seviyede yer alıyor ve çoğu kişi için Fanatec çözümleri daha mantıklı kalıyor.

Yardımcılar

Direksiyonun bağlandı ana ünite elbette tek başına yeterli değil. Ana üniteye ek olarak zorunlu olarak almanız gerek tek donanım pedal. Bazı setlerde pedal ana ünitenin yanında geliyor. Bazısında ise ayrı olarak almanız gerekiyor.

Burada alabileceğiniz, almanızı tavsiye edebileceğimiz en iyi seçenekler, “load-cell” yani temel olarak basınç kuvveti ile çalışan pedal modelleri. Spesifik olarak fren pedalında bulunan load-cell altyapısı, özellikle üst seviye direksiyon setlerinin olmazsa olmaz yardımcıları konumunda.

Pazarda hidrolik temelli bazı pedallar da yer alıyor ancak o üst seviye modellerin fiyatları gerçekten uçuk seviyede. O tarz pedallar kesinlikler herkese hitap etmiyor.

Direksiyon setinize elbette başka parçalar da ekleyebilirsiniz. Örneğin kurduğunuz sisteme bir vites sistemi ile el freni ekleyebilirsiniz. Eğer manuel vites tercihiniz olacaksa, debriyaja sahip bir pedal seti almanız gerekiyor ve konuda da çok fazla seçenek bulunuyor.

Bağlantı

Aldığınız direksiyon setinden maksimum oranda yararlanmak adına mutlaka bir stant ünitesi almanızı tavsiye ediyoruz. Burada çok şanslıyız çünkü Türkiye’de Ortombo isimli yerli bir markamız var. Ortombo’dan her ihtiyaca uyumlu bir stand ünitesi ve yarış koltuğu almak mümkün.

Bu arada birçok direksiyon setlerini masaya bağlayarak da kullanabilirsiniz. Ancak burada sağlam bir masa seçilmesi çok önemli. Eğer masa sağlam değilse direksiyonların sağladığı geri bildirim yani force feedback konusunda büyük kayıplar görülebiliyor. Ayrıca stant ünitesi olmadan pedalları da sabitlemek kolay değil.

Eğer gerçek bir stant ünitesine bütçeniz yetmiyorsa, masada kullanmak yerine kendi kokpitinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Temel ekipmanlar ve malzemeler ile ahşap temelli sağlam kokpitler yapmak mümkün. Bir örnek hemen aşağıda yer alıyor. Aynı şekilde Sigma profil kullanarak da kokpit kurmak mümkün.

Oyunlar

Piyasada birçok yarış oyunu yer alıyor. Burada en çok öne çıkanlar, Assetto Corsa, Assetto Corsa Competizione, iRacing, Formula 1 serisi, Automobilista 2, RaceRoom, rFactor, Project Cars 2, WRC serisi ve Dirt Rally 2.0 gibi yapımlar oluyor.

Platform

Direksiyon seti almak istiyorsanız platform seçiminizde önceliğiniz PC olsun. Ancak Xbox ve PlayStation ile uyumlu setler de mümkün. Burada konsol için seçim yapıyorsanız, sadece tek bir markanın birbiriyle uyumlu aksesuarlarını kullanmanız gerektiğini unutmayın. PC tarafında ise pedal başka bir markadan, ana ünite başka bir markadan, el freni başka bir markadan tercih edilebiliyor. Bu gerçekten büyük bir esneklik getiriyor.

Bulunabilirlik

Türkiye’de birçok direksiyon seti resmi garantili olarak satılıyor. Örneğin Logitech’in ve Thrusmaster’ın hemen hemen tüm ürünleri Türkiye’de var. Fanatec’in ürünleri ise Türkiye’de resmi olarak satılmıyor.

Ancak Fanatec ürünlerin Almanya’dan kapınıza kadar gönderiyor. Burada ciddi bir gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor ancak ürünleri yine de rahatlıkla alabiliyorsunuz. Ayrıca Fanatec’in Türkiye’deki ikinci el pazarı da çok büyük durumda. Birçok ürünü ikinci elde çok daha ucuza alabilirsiniz. Bu konuda Sahibinden’e göz atmanızı öneririz.

Uçuk yan ürünler

Alanda çok uçuk ürünler de bulunuyor. Örneğin oyunlara, kurduğunuz yarış simülatörüne hareket katan sistemler var. Hatta bu konuda detaylarına aşağıdaki haberde yer verdiğimiz İzmir merkezli yerli bir firma da çalışmalar yapıyor. Ancak hareket sistemleri halen çok ama çok pahalıya satılıyor. Bu durum sadece Türkiye için değil yurt dışı için de geçerli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Direksiyon seti tercihinde son karar

Eğer bu alana çok ciddiyseniz, nispeten düşük bütçe ile en iyisini istiyorum diyenlerdenseniz, şu an alınabilecek en iyi model Fanatec firmasının 350 euro yurt dışı başlangıç fiyatı olan Direct Drive modeli CLS DD.

Direct Drive dünyasında rakiplerine oranla çok düşük fiyatıyla gerçekten büyük ses getiren Fanatec CLS DD, maalesef bir direksiyon ve pedal ile desteklenmek zorunda. Bu açıdan fiyat çok düşük değil ancak yine de rakiplerinden çok daha ucuza üst seviye bir ünite elde edilebiliyor.

Bu modelin yani CSL DD’nin şimdilik sadece Xbox ve PC destekleri bulunuyor. Ancak yakında PlayStation 5 için Gran Turismo özel sürümü geliyor.

Son olarak şunu da belirtelim. Ekipmanın çok iyi olması sizi daha hızlı bir yarış pilotu hale getirmiyor. Yani Logitech’in basit bir direksiyon seti ile Fanatec CSL DD kullanan bir oyuncuyu ciddi şekilde geride bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel en son kulaklığı