reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye'nin milli savaş uçağı TF-X

Türkiye’nin milli savaş uçağı TF-X için çok önemli motor gelişmesi

Türkiye’nin milli savaş uçağı TF-X hakkında gerçekten çok önemli bir gelişme var. Bu gelişmeyi direkt olarak Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den geldi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilen milli savaş uçağı TF-X, bildiğiniz gibi BAE Systems‘ın ortaklığında hayat bulmaya hazırlanıyor. Herhangi bir sorun olmaz ise 2023 yılında gökyüzüne çıkacak olan savaş uçağı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in açıklamasına göre milli jet motoruyla uçacak. Bu gelişmeyi Twitter’dan paylaşan Demir, konu hakkında şunu yazdı: “Savunma Sanayii Başkanlığımız ile TRMOTOR arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı. Milli uçağımız milli jet motoruyla uçacak.” Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir aynı zamanda “Milli muharip uçağı projesi kapsamında yabancı bazı motor şirketlerine kapı kapatılmış değil” diyen Demir, “Sürenin uzunluğu göz önünde bulundurularak bu şirketlerin yaptığı teklifler inceleniyor” açıklamasını da yaptı. Toplam proje maliyetinin 20 milyar dolar, birim maliyetin ise tahmini olarak 100 milyon dolar olacağı belirtilen uçak, bildiğimiz kadarıyla sadece Türkiye tarafından kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli savaş uçağı TF-X yeni nesil özelliklere sahip

Tasarımsal olarak Lockheed Martin F-22 Raptor‘u andıran yerli savaş uçağı, henüz tasarım aşamasında bulunuyor. Radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretileceği söylenen savaş uçağı, beşinci nesil savaş uçakları sınıfında yer alıyor. Gelişmiş ASEA radar sistemi üzerine kurulacağı söylenen yeni nesil hava aracı, Aselsan tarafından geliştirilen birçok elektronik sistemi de bünyesinde barındıracak.

İlgili Video

Uçak için hazırlanan konsept videosu