reklamı kapat

POPÜLER

TF-X

Türkiye’nin yerli savaş uçağı TF-X hakkında Milli Savunma Bakanı’ndan açıklama

Türkiye’nin milli savaş uçağı TF-X hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, uçağın gökyüzüne çıkış tarihi hakkında konuştu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında geliştirilen yerli savaş uçağı TF-X, bildiğiniz gibi BAE Systems‘ın ortaklığında hayat bulacak. Üzerinde çalışmalara devam edilen uçak hakkında konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Olabilecek en kısa süre içerisinde bütün aşamalarını gerçekleştireceğiz. Hiçbir gecikme olmayacak. Temel hedefimiz 2023‘te havalandırmak” açıklamasında bulundu. Yani herhangi bir sorun olmaz ise 2023 yılında gökyüzüne çıkacak olan savaş uçağı, eğitim amacıyla da kullanılacak. Toplam proje maliyetinin 20 milyar dolar, birim maliyetin ise tahmini olarak 100 milyon dolar olacağı belirtilen uçak, sadece Türkiye tarafından kullanılacak.

TF-X

Milli muharip uçağı TF-X yeni nesil özelliklere sahip olacak

Tasarımsal olarak Lockheed Martin F-22 Raptor‘u andıran yerli savaş uçağı, henüz tasarım aşamasında bulunuyor. Radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretileceği söylenen savaş uçağı, beşinci nesil savaş uçakları sınıfında yer alıyor. Gelişmiş ASEA radar sistemi üzerine kurulacağı söylenen yeni nesil hava aracı, Aselsan tarafından geliştirilen birçok elektronik sistemi de bünyesinde barındıracak.

Video