reklamı kapat

POPÜLER

Hürjet eğitim uçağı
Hürjet eğitim uçağı

Türkiye’nin ilk süpersonik eğitim uçağı Hürjet için önemli gelişme

Türkiye’nin ilk süpersonik jet eğitim uçağı projesi olarak geçen Hürjet için önemli bir kritik aşama başarıyla tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Havacılık Uzay Sanayii ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları hedef alınarak başlatılan eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet için kritik bir adım atıldı. Yapılan açıklamaya göre, uçağın oldukça kritik olarak nitelendirilen ön tasarım gözden geçirme aşaması başarıyla tamamlandı. Kendi alanında uzman yerli ve yabancı bağımsız gözlemcilerin hakemliğinde 2 gün boyunca süren toplantılarda, projenin sonraki aşaması olan kritik tasarım aşamasına geçebilmesi için planlandığı şekilde ilerlediği değerlendirme komitesi tarafından onaylandı. Bu kapsamda, “Uçuş Bilimleri, Uçak Yapısı, Uçak Sistemleri, Aviyonik ve Elektrik Sistemleri” olmak üzere 4 ana uzmanlık alanında değerlendirmeye tabi tutulan Hürjet, tüm bu alanlarda değerlendirme komitesinin onayından geçmeyi sorunsuz olarak başardı. Hürjet’in 2021 yılının aralık ayında prototip haliyle hangardan çıkarılması, 2022 yazında ise ilk uçuşa hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

Hürjet eğitim uçağı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hürjet yanında milli savaş uçağı TF-X de çok merak uyandırıyor

Tasarımsal olarak Lockheed Martin F-22 Raptor‘u andıran yerli savaş uçağı, uzun süredir geliştirme aşamasında bulunuyor. Radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretileceği söylenen savaş uçağı, beşinci nesil savaş uçakları sınıfında yer alıyor. Gelişmiş ASEA radar sistemi üzerine kurulacağı söylenen yeni nesil hava aracı, Aselsan tarafından geliştirilen birçok elektronik sistemi de bünyesinde barındıracak deniyor. Paris Air Show kapsamında “maket haliyle” görücüye çıkarılan uçak, Türkiye savunması için büyük önem arz ediyor.

İlgili Video