reklamı kapat

POPÜLER

Boeing süpersonik casus uçağı

Boeing’den Blackbird’ün yerine aday yeni nesil “süpersonik casus uçağı”

SR-71 Blackbird efsanesinin yerini alacak yeni nesil “süpersonik casus uçağı” üzerinde sadece Lockheed Martin çalışmıyor. Bugün efsanenin yerine gözünü diken uçağını görücüye çıkartan havacılık devi Boeing, rakibine büyük bir göz dağı veriyor.

Boeing’in AIAA SciTech kapsamında ilk bilgilerini paylaştığı süpersonik casus uçağı, henüz üretime girmiş bir halde değil. Maketi ve bilgisayar çizimleriyle kamuoyuna tanıtılan uçak, tasarımsal olarak detaylarına burada yer verdiğimiz SR-72‘yi andırıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere “insansız” tasarlanan hava aracı, söylendiği kadarıyla tam Mach 5 (Saatte yaklaşık 6.125 km) hıza çıkış yapabiliyor. Bu açıdan babası diyebileceğiniz SR-71 Blackbird‘ü (Mach 3.2) geride bırakan uçak, henüz son tasarımına da kavuşmamış durumda. Yani üzerinde aerodinamik açıdan tasarım geliştirmeleri devam eden yeni nesil casus uçak, sürtünmeyi en aza indirmek adına olabildiğince pürüzsüz bir gövde üzerine kuruluyor. Uçağın ilk olarak F-16 Falcon kadar boyuta sahip tek motorlu bir konseptini hazırlayacağı söylenen firma, daha sonra çift motorlu versiyon üzerinde çalışmaya başlayacak.

Boeing

Boeing’in süpersonik casus uçağı hava üstünlüğünde son nokta olacak

Tamamen askeri faaliyetler için hazırlanan yeni nesil süpersonik casus uçağı, elbette sivil tarafa da fayda sağlıyor. Geliştirilme sürecinde elde edilen bilgiler sivil süpersonik uçaklar için büyük önem arz ediyor. Yani askeri bir çalışma gelecekte “uçak yolcuklarını” çok daha kısa hale getirecek gibi duruyor.