reklamı kapat

POPÜLER

Göksungur

En hızlı yerli insansız hava aracı: Göksungur

Yerli insansız hava araçlarına bir yenisi daha ekleniyor. Kısa bir süre önce yerli insansız hava aracı Aksungur ile ilgili detayları paylaşmıştık. En hızlı yerli insansız hava aracı Göksungur hakkındaki detaylar haberimizde.

Paylaştığımız bu haberin üzerinden çok geçmeden Göksungur ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Göksungur aracı ile süpersonik hızlara ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Aksungur saatte 180 kilometre, Göksungur ise saatte 380 kilometre hıza ulaşabiliyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, daha önce parça üreten Türk savunma sanayisi şirketlerinin bunun yanında artık kendi ürünleri için çalıştıklarını belirtti. Airbus, Boeing, Lockheed Martin gibi havacılık devlerine parça ürettiklerini ve yılda yarım milyar dolar ihracat yaptıklarını belirten Kotil, bu yıl 2,6 milyar dolar ciro hedeflediklerini ve bunun büyük kısmını kendi ürünleriyle yapacaklarını bildirdi.

14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı‘nda (IDEF’19) ilk kez sergiledikleri İHA Aksungur’un ismini saatte 180 kilometre hızla uçan “doğan”dan aldığını dile getiren Kotil, “Bir de bunun Göksungur’u var, o da 380 kilometre hızla uçuyor. Daha sonra o da gelecek inşallah. Bu 2 motorlu İHA’yı 18 ayda bitirdik. Bu da şunu gösteriyor, geçmiş yıllarda bunun katları süren zamanlardan daha kısa bir sürede yapabiliyoruz, çok daha az bütçeler gerekiyor, demek ki ustalaşmaya başladık. Bu fuar da ustalık fuarı.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kotil’den Göksungur hakkında dikkat çekici açıklamalar

Aksungur’un 1 numaralı uçağının uçtuğunu, sergilenen 2 numaralı uçağın fuardan sonra uçmaya başlayacağını dile getiren Kotil, “İlk 2 uçağı test uçuşlarında kullanıyoruz, 3’üncüyü de inşallah sene bitmeden kuvvetlerimize teslim etmiş olacağız. Bu 750 kilogram yük taşıyor. Görevdeki Anka İHA’larımız 200 kilogram taşıyordu, arada büyük fark var. Tabii bomba, dedektör, kamera olsun ne kadar çok askeri malzeme havaya kaldırırsanız, o kadar etkin oluyor.” ifade etti.

İlginizi çekebilir

UFO tasarımını gerçeğe dönüştüren uçak konsepti: ADIFO