reklamı kapat

POPÜLER

Kargu-2

Dünyada bir ilke imza atan yerli üretim drone: Kargu-2

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ilk Kamikaze Mini İHA Kargu-2‘nin güvenlik güçlerine teslimatı geçtiğimiz yılın başında gerçekleşmişti. 356 tane Kargu-2 teslimi için STM Savunma ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında sözleşme imzalanmıştı.

İlk nesil Kargu’ya göre daha yetenekli bir hale gelen insansız hava aracı dünyada bir ilke imza attı. Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Türk yapımı Kargu-2 İHA’larının dünya tarihinde bir ilke imza attığını duyurdu. Yerli üretim drone kendi kararı ile saldırı gerçekleştirebiliyor ve bu konuda bir ilke imza atıyor. Yapay zeka teknolojisine destek veren drone,  bir binanın ya da mağaranın içine girip tespit yapabiliyor, tehdit unsurlarını etkisiz hale getirebiliyor. Otonom veya uzaktan kumandayla kullanılabilen İHA, gündüz ve gece etkin operasyon yapabiliyor. Kargu-2, tali zararları en az olacak şekilde otonom hassas vuruş yeteneğine sahip. Koordinata veya görüntü üzerinden seçilen hedefe güdümlü imha modlarına sahip araç, kısa sürede ve kolay şekilde tek er tarafından kullanılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli üretim insansız hava aracı Kargu-2 komut almadan hedefleri vurabiliyor

Kullanım öncesi mühimmat yükleme imkanı sunan drone, 10 kat optik yakınlaştırma yeteneğine de sahip. Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan Libya Uzmanlar Paneli’nde drone hakkında bir rapor paylaşıldı. Raporda insansız hava aracının bünyesinde barındırdığı yapay zeka teknolojisiyle canlı hedefleri komut almadan tespit edip vurduğundan söz edildi.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem