reklamı kapat

POPÜLER

Yerli insansız hava aracı Aksungur hakkında son detaylar

Yerli insansız hava aracı Aksungur, ilk uçuşunu başarılı bir şekilde tamamladı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan çift motorlu İnsansız Hava Aracı (İHA) Aksungur ilk uçuşunu 20 Mart’ta başarıyla yaptı.

Platform’da TEI imalatı PD170 motorların kullanıldığı belirtiliyor. TUSAŞ’ın Akıncı’daki tesislerinden havalanan İHA, 4 saat 20 dakika havada kaldı. TUSAŞ’ın ANKA’dan sonra ikinci İHA sistemini de başarılı bir şekilde uçurduğunu söyleyelim.

NTV’nin canlı yayınına katılan TUSAŞ’ın Hava Araçları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, ikinci uçuşun iki hafta sonra gerçekleştiğini belirtti. Testlerin sorunsuz ilerlediğini belirten Yıldız, “TUSAŞ olarak Aksungur’u, Anka mirası ile geliştirdik. Hava aracının gövdesi, ANKA ile aynı. Arkadaki motoru söktük. Kanatları uzattık ve iki motor taktık. AKSUNGUR’un kanat açıklığı 24 metre” dedi. Toplam kalkış ağırlığı 3 bin 300 kilogram olan AKSUNGUR, 40 saat havada kalabilecek şekilde tasarlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aksungur test süreci nasıl olacak?

Aksungur’un yıl sonuna kadar 50-60 civarında test uçuşunu tamamlaması bekleniyor. İlk prototipten sonra kısa süre içinde ikinci Aksungur’un da uçuşu gerçekleştireceği ifade ediliyor. Üçüncü uçağın ise müşteriye teslim edilecek hava aracı olacağı söyleniyor.

İlginizi çekebilir

UFO tasarımını gerçeğe dönüştüren uçak konsepti: ADIFO