reklamı kapat

POPÜLER

Skyborg_drone

Hava Kuvvetleri’nden drone’larla ilgili sıra dışı proje

Hava Kuvvetleri yapay zeka destekli otonom drone’ların gelecekte pilotlara yardımcı olacağını belirtiyor. Hava Kuvvetleri, otonom drone’ların Skyborg olarak adlandırılacağını söylüyor. ABD Hava Kuvvetleri’nin insansız hava aracı (İHA) test platformunu geliştirmek için tüm çalışmalarını sürdürüyor.

Hava Kuvvetleri, bir filo için hangi teknolojilerin mevcut olduğunu anlamak için pazar araştırması ve işletme analizi kavramı arayışında olduğunu ifade ediyor. Otonom drone prototiplerin 2023 yılında hizmete girmesi bekleniyor. Hava Kuvvetleri sistemin diğer uçaklardan, araziden, engellerden ve tehlikeli havalardan uzak durmasını istiyor. Sistemin drone’ların kalkış ve bağımsız iniş yapmalarına izin vermesi gerekiyor. Skyborg ayrıca pilot veya mühendislik tecrübesi az olan veya hiç olmayan insanlar tarafından da çalıştırılabiliyor.

Hava Kuvvetleri ayrıca “modüler ayarlamalar ve uyarlanabilirlik için ayrı bir yük ve uçuş mimarisi” istiyor. Başka bir deyişle, Skyborg sistemi ideal olarak, gözetim rolü için bir kamera veya hava kirleticilerini tespit etmek için partikül algılama sensörü gibi göreve bağlı olarak farklı sensörler kullanabiliyor. Skyborg, AFRL’nin insanlı avcı uçağıyla birlikte uçmak için küçük, yüksek performanslı ancak düşük maliyetli bir savaş uçağı geliştirme çabası olan AFRL’nin Loyal Wingman programına paralel olarak çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu hakkında açıklama

Skyborg program müdürü Ben Tran, yapay zeka uçuş kontrollerinin ve şebekelerinin, düşük seviyedeki bir uçağın sürülerini komuta edebileceğini belirtiyor. Skyborg’un  şu anda belirli bir uçak için tasarlanmadığı ifade ediliyor. Sistemin algılama yeteneklerinde ve genel görev sistemlerinde modülerliği olan açık bir sistem mimarisine sahip olacağı dile getiriliyor. Drone projesiyle ilgili yeni gelişmeler geldiğinde sizlerle paylaşacağız, LOG’u takip etmeye devam edin.

İlginizi çekebilir

UFO tasarımını gerçeğe dönüştüren uçak konsepti: ADIFO