reklamı kapat

POPÜLER

ADIFO uçak UFO

Kalıplaşmış UFO tasarımını gerçeğe dönüştüren uçak konsepti: ADIFO [Video]

UFO denildiği zaman herkesin aklına tek bir tasarım geliyor. İşte bunu gerçeğe dönüştüren uçak konsepti ADIFO, gerçekten ilginç bir seçenek oluşturuyor.

Zaman zaman gerçekten çok ilginç hava araçları ve uçak konseptleri karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisine imza atan ADIFO (Çok yönlü uçan obje), görebileceğiniz üzere bilim kurgu filmlerinde de sık sık tercih edilen “UFO” tasarımını kullanıyor. Şimdilik bir konsept aşamasında olan ve drone formunda test edilen ADIFO, düşük hızda gövdesi üzerinde yer alan dört adet pervane ile havada kalabiliyor. Bu sayede dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen hava aracı, yüksek hızda düz uçuş içinse arkasına yerleştirilen çift jet motoru kullanıyor. Bu sayede helikopter ile uçakların imkanlarını bir araya getiren araç, uçmak için kanat değil tüm gövdesini kullanıyor. Tasarımı gereği düşük sürtünme katsayısına sahip olan hava aracı, yukarıdaki videodada görebileceğiniz üzere prototip haliyle rahatlıkla yol alabiliyor.

ADIFO uçak UFO
ADIFO uçak UFO
ADIFO uçak UFO
ADIFO uçak UFO
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ADIFO uçak konsepti gerçeğe dönüşecek

Romanya merkezli mühendis ve mucit Razvan Sabie’nin arkasında olduğu araç, ilerleyen dönemde bir ya da daha fazla kişiyi taşıyabilir hale getirilecek. Pilotlar için nasıl bir görüş açısı sunacağı ya da pencerelerinin olup olmayacağı bilinmeyen model, ses hızını aşabilecek kapasiteye sahip. Elektrik temelli hibrit bir yapısının olacağı söylenen araç, gerçekten ilginç görünüyor.