reklamı kapat

POPÜLER

insansız savaş uçağı Kratos XQ-58A Valkyrie

İnsansız savaş uçağı Kratos XQ-58A Valkyrie’den tarihi başarı [Video]

Milyar dolarlar harcanmasını hiç istemediğimiz alanların başında savaş sistemleri geliyor. Ancak bu alandaki gelişmeler maalesef durmuyor. İnsansız savaş uçağı Kratos XQ-58A Valkyrie, bunun en yeni örneklerinden birisi.

Askeri havacılığın geleceğinde insansız uçaklar yer alıyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. İşte bunlardan birisi olan insansız savaş uçağı Kratos XQ-58A Valkyrie, kısa süre önce ilk uçuşuna çıktı ve 76 dakika havada kalarak sorunsuz bir deneme gerçekleştirmeyi başardı. Kratos Unmanned Aerial Systems (KUAS) ve US Air Force Research Laboratory (AFRL) ortaklığında geliştirilen bu hava aracı, bir drone olarak geçiyor. Ancak bu hava aracı boyutlarıyla neredeyse gerçek bir uçak kadar büyük. 9 metre uzunluğu ve 6.7 metre kanat açıklığı bulunan insansız savaş uçağı Kratos XQ-58A Valkyrie, açıklandığı kadarıyla 1.050km/s hıza çıkabiliyor. Menzili 3.941 km, maksimum çıkabildiği yükseklik ise 13.715 metre olan araç, bünyesinde sekiz farklı bomba / silah taşıyabiliyor. Benzerlerinden çok daha ucuza üretilebileceği açıklanan hava aracı, gelecek için korkutan askeri araçlar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing de kısa süre önce bir insansız savaş uçağı tanıtmıştı

Hatırlarsınız henüz konsept aşamasında olan araç, hali hazırda kullanılan drone modellerinden çok F35 ya da F22 gibi gerçek savaş uçaklarını andırıyordu. 2020 yılında ilk uçuş testlerinin başlayacağı belirtilen Boeing insansız savaş uçağı, açıklandığı kadarıyla 11.7 metre uzunluğa sahip. Firmanın “gerçek savaş uçaklarıyla benzer performans sunacak” şeklinde tanıttığı hava aracı, 3.704 km gibi bir menzil içerisinde savaşması için tasarlanmış durumda. Gelişmiş elektronik savaş sistemlerine sahip olacağı söylenen Loyal Wingman UAV, uzaktan operasyonları çok kolay hale  getirecek deniyor.