reklamı kapat

POPÜLER

Boeing insansız savaş uçağı

Boeing’den gelecek için korkutan yeni nesil insansız savaş uçağı

Dünyanın en büyük havacılık şirketi Boeing, gelecek için korkutan insansız savaş uçağı modelini görücüye çıkarttı. İşte bu hava aracı hakkında bilinmesi gerekenler.

Boeing tarafından geliştirilen ve Loyal Wingman UAV adı verilen insansız savaş uçağı, Avustralya Uluslararası Hava Gösterisi kapsamında görücüye çıkartıldı. İnsansız olduğu için bir “drone” olarak da geçen bu hava aracı, hava savunma ve saldırı sistemlerinin geleceğini oluşturuyor. Henüz konsept aşamasında olan araç, görebileceğiniz üzere hali hazırda kullanılan drone modellerinden çok F35 ya da F22 gibi gerçek savaş uçaklarını andırıyor. 2020 yılında ilk uçuş testlerinin başlayacağı belirtilen Boeing insansız savaş uçağı, açıklandığı kadarıyla 11.7 metre uzunluğa sahip. Firmanın “gerçek savaş uçaklarıyla benzer performans sunacak” şeklinde tanıttığı hava aracı, 3.704 km gibi bir menzil içerisinde savaşması için tasarlanmış durumda. Gelişmiş elektronik savaş sistemlerine sahip olacağı söylenen Loyal Wingman UAV, uzaktan operasyonları çok kolay hale (Maalesef!) getirecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing insansız savaş uçağı yakın geleceğin bir parçası

Boeing Autonomous Systems Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Kristin Robertson, konu hakkında “Boeing Airpower Teaming System (Projenin temel adı), müttefik güçlerin insanlı ve insansız görevleri için önemli bir avantaj sağlayacak” açıklamasında bulunuyor. Yöneticiye göre uçağın hızlı şekilde yeniden yapılandırma ve farklı türdeki görevleri farklı uçaklarla beraber gerçekleştirme yeteneği, hava üstünlüğü konusunda büyük bir fark yaratacak.

İlginizi Çekebilir

Milli savaş uçağı TF-X