reklamı kapat

POPÜLER

it dalaşı

Yapay zeka ve insan karşı karşıya! Geleceğin “it dalaşı” için tarih verildi

 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 17:13

Teknolojinin gelişmesiyle birçok alanda insanlara olan ihtiyaç bitiyor. İşte bu bağlamda yeni bir haber var. Geleceğin it dalaşı için tarih verilmiş durumda.

2021 yılı temmuz ayında yeni bir dönem açılıyor. Söylendiği kadarıyla bu tarihte gerçek savaş uçağı pilotları ile yapay zeka arasında bir it dalaşı yapılacak. İt dalaşı biliyorsunuz savaş manevralarının en önemlileri arasında yer alıyor ve hava üstülüğü açısından her pilotun ciddi eğitimlere tutulduğu bir dal konumunda bulunuyor. Bu ilk gerçek gösterim için özel bir insansız hava aracının geliştirildiği aktarılıyor. Bu konuda detaylar henüz az ancak süreç şimdiden dikkat çekmeyi başarıyor. Yapay zeka sistemleri gelecekte şu an sadece belirlenen hedeflere bomba atanabilen savaş uçaklarını ve drone’ları birebir aktif savaşa sokacak bir seviyeye taşıyacak gibi görünüyor. İçerisinde insan olmayan bir hava aracının normalden çok daha fazla agresif olacağı açık şekilde görünürken, bu alanda çalışmaların insansız sivil yolcu uçakları için de büyük bir önemi bulunuyor deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin it dalaşı merak edilirken, Boeing imzalı insansız savaş uçağı da aktif olarak geliştiriliyor

Boeing tarafından geliştirilen ve Loyal Wingman UAV adı verilen insansız savaş uçağı, zaman zaman gündeme geliyor. İnsansız olduğu için bir “drone” olarak da geçen bu hava aracı, hava savunma ve saldırı sistemlerinin geleceğini oluşturuyor. Bu hava aracı bildiğimiz kadarıyla 11.7 metre uzunluğa sahip. Firmanın “gerçek savaş uçaklarıyla benzer performans sunacak” şeklinde tanıttığı Loyal Wingman, 3.704 km gibi bir menzil içerisinde savaşması için tasarlanmış. Gelişmiş elektronik savaş sistemlerine sahip olan ve aynı zamanda modüler olan Loyal Wingman, uzaktan operasyonları ve hava sahalarını çok kolay hale getirecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Şişirilebilir elektrikli bisiklet

İLGİLİ HABERLER