reklamı kapat

POPÜLER

Little Ripper

Sahil güvenlik drone’u hayati bir ilke imza attı [Video]

Drone’lar gösterilenin aksine sadece eğlence amacıyla geliştirilmiyor. Birçok farklı arama kurtarma görevinde kullanılan bu hava araçları, Avustralya‘da iki gencin hayatını kurtardı. Bu hayati görevde Little Ripper kullanıldı.

Avustralya, çok uzun süredir Little Ripper adı verilen 250 bin dolarlık bir drone üzerinde çalışma gösteriyor. Esas görevi sahil bölgelerini köpek balıklarına karşı kontrol etmek olan drone, bu sefer farklı bir amaç için kullanıldı. Yerel medyadan gelen habere göre Little Ripper, dünyada bir ilke imza attı ve okyanus kurtarma görevinde kullanıldı. Söylendiği kadarıyla açıkta büyük dalgaların arasına kalan iki genç, sadece iki dakika içerisinde yanlarına gelen drone ile kurtarıldı. Drone bıraktığı şişebilen kurtarma botuyla gençlerin daha güvenli bölgeye boğulmadan gelmesini sağladı. Sahil güvenlik yetkilileri yaptıkları açıklamada drone olmasa sürecin tam üç kat daha uzun sürebileceğini belirtti.

Little Ripper

Little Ripper, yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi değiştirdi

Bu drone modelini kullanmak için özel eğitim aldığı belirtilen sahil güvenlik ekipleri, sistemin ne kadar faydalı olduğunu herkese gösterdi. Havadan bir operasyon olduğu için zorlu deniz şartlarından etkilenmeyen drone, oldukça büyük ve güçlü bir yapıya sahip. Bu sayede çok rüzgarlı havalarda dahi gidebilen hava aracı, iki kişi tarafından kontrol ediliyor. Üzerinde yer alan kamera ile merkeze anlık görüntü gönderebilen drone, iki saatten uzun süre havada kalabiliyor.

Video