reklamı kapat

POPÜLER

Avustralya kıyılarının güvenliğini yapay zeka destekli drone’lar devralıyor

28 Ağustos 2017

Köpekbalığı saldırılarının önüne geçmek için kıyı güvenliğini sağlayacak olan drone’lar, yakın dönemde kusursuza yakın tespit yeteneğine kavuşacak.

Yetenekleri artış gösterdikçe kullanım alanları da paralel çizgide artan drone’lar artık yapay zekadan da nasibi almaya başlıyor. Yapay zeka desteğiyle birlikte yeni görevine Avustralya‘da başlayacak olan drone’lar, sahil güvenliğini artırma çabalarının bir parçası olarak önümüzdeki ay köpekbalıklarının kıyılara olan yakınlığını tespit etmek üzere filo olarak göreve başlayacak. Reuters’de yer alan habere göre, köpekbalıklarını ve diğer deniz yaşamındaki canlıları gerçek zamanlı olarak ayırt edebilecek yapay zeka yazılımıyla donatılacak olan drone’lar “Little Ripper” olarak adlandırılacak.


İlk kez geçen yıl bir deneme programı kapsamında havalanan drone’larla ilgili açıklamalarda bulunan Sydney Yazılım ve Teknoloji Üniversitesi araştırma görevlisi Nabin Sharma, sistemin havadan köpekbalığı algılama doğruluğunu iyileştirerek kusursuza yakın noktaya getirmeyi amaçladıklarını ifade etti. İnsanların havadan görüntüleri analiz ederken köpekbalıklarını yalnızca yüzde 20 ile yüzde 30 hassasiyetle tanımlayabileceğini belirten Sharma, sistemin köpek balıklarını yüzde 90 doğrulukla tespit edebildiğini söyledi. Hizmete sunulduğu andan itibaren eğer drone’lar bir köpekbalığı tespit ederse, deniz uçaklarını can kurtaranları megafonla uyarırken tehlikede olan insanlara can simidi ve acil durum lambası da atabilecek. Şirketin kurucu ortağı Paul Scully “elektronik köpekbalığı kovucu” üzerine de çalışmalar gerçekleştirdiklerinin de hatırlatmasını yaptı.

YORUMLAR