reklamı kapat

POPÜLER

Black Mirror’ın robot arıları gerçek oluyor

11 Şubat 2017

Üçüncü sezonuyla beraber Netflix‘e geçiş yapan Black Mirror’ın sezon finalinindeki robot arıları hatırlıyor musunuz? Görünen o ki çok yakında benzer şeyler yaşayabiliriz ve açıkçası bu bizi bir parça geriyor.

Robot arı üretme çalışmaları çok da yeni değil. İnsanlığın doğaya olan negatif etkisiyle beraber doğal yaşamı büyük oranda zedeledikten sonra arı popülasyonundaki azalma üzerine sayısız araştırma bulunuyor. Polenleşme için ihtiyaç duyulan arıların yok olması ise zincirleme bir doğa felaketine dönüşüyor. Bu durumda robot arıların imdadımıza yetişmesini bekliyoruz. 2013’te Harvard’da geliştirilmeye başlanan RoboBee çalışmasından sonra Japon araştırmacılar da kendi robot arılarını ortaya çıkardı.

Böcek boyutlarında mini drone’lar oluşturan Japon araştırmacılar drone’un üstüne at tüyleri yerleştiriyor. Özel bir yapışkan jel de bu tüyler üstüne polenlerin yapışmasını ve diğer bitkiye taşınmasını sağlıyor. 1,6 inçlik bu mini drone’lar kapalı mekanda yapılan testlerde Japon zambaklarını polenleştirmeyi başardı. Ancak dışarıda kullanılmak için henüz yeterince gelişmiş değiller. Tasarım açısından da Black Mirror’daki robot arılara pek benzemiyorlar, klasik bir drone görünümündeler. Bu robot arıların şimdilik en büyük sorunu otonom olmaması. Manuel olarak kontrol edilen drone’ların gelişmiş bir yapay zeka ile otonom hale dönüştürülmesi gerekiyor. Bunun için de projenin ikinci aşamasında yapay zekanın yanı sıra robot arıya GPS ve yüksek çözünürlüklü kameralar yerleştirilmesi planlanıyor. Hal böyle olunca ister istemez aklımıza bir kez daha Black Mirror’ın üçüncü sezon finali geliyor…

YORUMLAR