reklamı kapat

POPÜLER

Audi’den 2017 RS3 Sportback’e 400 beygirlik Cenevre takviyesi [Video]

Audi’nin ateşli hatchback modeli RS3, Cenevre Otomobil Fuarı‘nda daha güçlü haliyle karşımızda olacak. Sedan versiyonuyla Paris Otomobil Fuarı 2016 kapsamında karşımıza çıkan serinin Sportback modeli üzerinde geliştirme yapan performans departmanı güç değerlerinin yanı sıra ağırlık kazanımı, tasarım ve donanım bazında da önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Özellikle Audi’nin en önemli donanımlarından biri olan sanal kokpit teknolojisinin RS versiyonuyla birleşmesi sonucu ortaya çıkan tasarım gerçekten kullanıcı deneyimi açısından ayrı bir yere koymamız gereken ögeler arasında. Bakalım Audi’nin Cenevre için yeniden elde aldığı RS3’te ne gibi değişiklikler yapılmış.

Tasarım – Donanım

Audi’nin RS3 Sportback versiyonunun dış tasarımında biraz ondan biraz bundan şeklinde küçükte olsa genel bir revizyona gittiğini söyleyebiliriz. Markanın diğer modellerinde de yer verilen far tasarımının kullanıldığı yeni versiyonda opsiyon olarak sunulan LED matrix teknolojili farlar (standart olarak sadece LED farlar sunuluyor), daha açılı ön ızgara, sportif tampon, egzozlar ve arka difizör dış tasarımda ufak dokunuşlarla değişen ekipmanlar arasında yer alıyor. Bu arada Audi’nin artık bir gelenek haline dönüş sistemi Quattro imzasının da ön tamponda konumlandırılması da dikkatimizden kaçmayan hoş detaylar arasında. Audi’nin RS3 Sportback’in jant seçiminiyse 19 inç büyüklükten yana kullandığını görüyoruz. Aracın fren sistemindeyse karbon seramik fren diskleri görev yapıyor.


Aracın içerisine girdiğimizde kokpitten önce sizi ilk etkileme potansiyeli olan parçanın kesinlikle koltuklar olduğunu söyleyebiliriz. RS’e özel geliştirilen Nappa sportif koltuklara oturan sürücü daha ilk saniyelerden ruhen başka bir kimliğe bürünebilir. Koltukların ardından haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi ilk dikkatimizi çeken geliştirme, direksiyonun arkasında yer verilen ekrandaki Audi Sanal Kokpit oluyor. RS versiyonuna göre özel olarak tasarlanan ateşli ekran yine modele özgü olan sportif direksiyonla birleştiğinde gerçekten muhteşem bir birlikteliği de beraberinde getiriyor. Audi’nin RS’e özel olarak tasarladığı bu ekranın merkezinde devir göstergesi yer alırken anlık tork, g kuvveti ve lastik basıncı gibi değerlerin yer aldığını belirtmekte fayda var. Bu detaylarla birlikte araç içerisinde yazılımsal olarak küçük değişimlere uğramış multimedya ekranı, navigasyon, LTE bağlantısı, Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonu ve 705 wattlık Bang & Olufsen ses sistemi gibi ekipmanlar standart olarak sunuluyor.

Altyapı – Motor

Audi ekibi donanımla birlikte performans değerleri kısmında da RS3’ün üzerine ağırlıklarından kurtularak katmayı ihmal etmemiş. Yerini aldığı jenerasyona göre 26 kilogram daha hafif olan yeni RS3 sportback bunu alüminyum olarak değiştirilen motor parçalarına borçlu. Standart A3’ten 25 milimetre daha alçak ve 20 milimetre daha geniş olan RS3 sportback, dört tekerlekten çekiş sistemi ve adaptif spor süspansiyonlarıyla birlikte spor otomobil görüntüsünü altyapısal olarak da vadediyor.


Gelelim işin zevkli kısmına. Audi’nin, RS3 Sedan’da yer verdiği 2.5 litre hacimli beş silindirli TFSI motora Sportback’te de yer verdiği görüyoruz. Performans ekibinin bu motor üzerinde yaptığı geliştirmeler sonucu elde edilen 33 beygirlik artışla RS3 Sportback 400 beygirlik bir güç değerine sahip hale getiriliyor. Bu değeri 480 Nmlik tork değeriyle tamamlayan RS3 SB, 0’dan 100’e hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlıyor (RS3 Sedan ile aynı). Aracın elektronik olarak sınırlandırılmış olan hız limitiyse saatte 250 kilometre iken kullanıcılar dilerlerse bu değeri 280 km/s olarak yükseltebiliyor. Audi’nin sol şeritler için ürettiği serilerinden olan RS3 ailesi mart ayındaki fuarda özel ilgi görmesi beklenen modeller arasındaki yerini aldı bile.

VİDEO