reklamı kapat

POPÜLER

Her eve bir arı kovanı projesi: Philips Urban Beehive


Haberin başlığında Philips görünce aklınıza yine tasarım harikası bir aydınlatma sistemi gelmiş olabilir. Ancak fotoğraflarda gördüğünüz gerçek bir arı kovanı. Philips, şehir yaşamı içinde insanların evlerinde kendi ballarını elde edebilmesine imkan verecek sıra dışı bir proje geliştirdi. Arı kovanını eve konumlandıran Urban Beehive adlı bu yenilikçi  sistem ile arılar, bal üretmek için evin içinde çalışıyor.

Philips’in sıra dışı, çekici ve arıların doğasına uygun olarak nitelendirdiği arı kovanı tasarımı iki parçadan oluşuyor. Giriş yolu ve saksı evin dışına konumlanırken geniş bir camdan oluşan ve içinde bal peteklerini barındıran cam fanus evin içinde yer alıyor. Fanusta yer alan iskelet yapı, arıların kolayca çalışabilmesi için bal peteği tasarımına sahip. Ayrıca fanusta kullanılan cam, gelen ışık için filtre görevi üstlenerek sadece arıların görüş için kullandığı turuncu dalga boyunu geçiriyor.


ASIL AMAÇ ARI NÜFUSUNA DESTEK
Arılar sistem içine yerleşip üretime başladıktan sonra ev sakinleri periyodik olarak üretilen balı alabiliyor. Sistemin temel amacı, organik bal elde etmekten ziyade giderek azalan arı nüfusunun korunmasına katkı sağlamak olarak görülüyor. Philips’in şehir hayatına yönelik arı kovanı projesi hem tasarımsal estetiği hem de amaçladığı sonuçla hayranlık uyandırmayı başarıyor. Proje halen konsept aşamasında ve tamamlanması için üzerinde bir süre daha çalışılması gerekiyor.

Değinilmesi gereken bir diğer nokta da Philips’in çevresel sürdürülebilirlik alanındaki bu projesinin aslında çok daha kapsamlı bir projenin parçası olması. Philips’in 2011 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği Microbial Home adlı projesi sadece arı kovanından ibaret değil; aynı zamanda su ve elektrik tasarrufundan atık yönetime birçok farklı projenin entegrasyonundan oluşuyor.

ARI NÜFUSU GİDEREK AZALIYOR
Dünyada çapında arı nüfusundaki  azalış artık oldukça ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Son beş yılda arı ölümleri yüzde 33 oranında arttı. Arıların organik tarımdan, tarımsal ürünlerin verimliliğine, ekolojik çeşitlilikten, bitkilerin yaşamına birçok konuda doğrudan etkileri bulunuyor. Şehir yaşamına entegre arıcılığa ilişkin ise kurulmuş çeşitli örgütler ve sivil girişimler faaliyet gösteriyor. Tüm bu gelişmeler sonucunda ise, akıllara Einstein’in arılar ve insan yaşamı ile ilgili meşhur öngörüsü geliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Her eve bir arı kovanı projesi: Philips Urban Beehive” için bir cevap

  1. Mehmet Şen dedi ki:

    müthiş