reklamı kapat

POPÜLER

19. yüzyıldan kalma evin modern bir yuvaya dönüşümü

11 Haziran 2018

Avustralyalı mimar ekip Austin Maynard Architects, 19. yüzyıldan kalma bir evi bir ailenin yaşayabileceği modern bir yuvaya dönüştürdü.

Bir evi baştan aşağı yeniden tasarlamak ya da eski halinden kurtarıp biraz genişletmek, bu konular, Avustralyalı ekibin altından kalkamayacağı şeyler değil. Melbourne’de yaşayan bir aile, 1850 yılı civarında inşa edilmiş evlerinin yeniden tasarlanmasını istiyor. Bunun üzerine Avustralyalı ekibe başvuran ailenin isteği, eski evden modern ve özgün bir yuva ortaya çıkarılmasıyla gerçek oluyor. Bulunduğu sokağın ismini alan proje King Bill, tamamlandıktan sonra ekibin internet sitesine de koyuluyor. İçinde King Bill’in de olduğu, ekibin projelerini sergilediği internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hem özgün hem çevre dostu tasarım

Ev, bir 19. yüzyıl evi olduğu için orijinalde bir ahıra sahipti. Yeni halinde ise bu ahır, taban ve tavan arasındaki geniş boşluk sayesinde iki kısma ayrılıyor. Alt kısmında garaja giden yol ve kütüphane bölümleri bulunurken üstte ise ebeveyn banyosu ve yatak odası yer alıyor. Ek olarak, bu bölüme üst ve alt kısmı bölen bir de hamak tarzı bir ağ ilave edilmiş. Böylece mobilyasız da evin keyfi çok rahat çıkarılabiliyor. Eskiden ahır olan kısımdan eve geçildiğinde ise evin geri kalan diğer bölümleri ile müzik ve çamaşır odalarına ulaşılabiliyor. King Bill inşa edilirken alternatif su ve elektrik sistemleri de unutulmayarak tuvalet gibi işlemler için eve yer altından yağmur suyu takviyesi sağlayan kanallar ve güneş panelleri eklenmiş. Avustralyalı ekip, evin inşasında ayrıca hiçbir ağacın da tahrip edilmediğini söyleyerek ekosistemle gerçekten uyum içinde var olabilecek bir mimari yapı hazırladıklarının arkasında durmuş oluyor.

YORUMLAR