reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 600

64 bit destekli Qualcomm Snapdragon 615, sekiz çekirdekle geliyor

Sekiz çekirdekli işlemcileri üst seviye mobil cihazlarda görmeyi beklerken; Qualcomm, Snapdragon 615 işlemcisiyle çekirdek yarışını orta seviyeye çekti. Mobil işlemci pazarının lideri konumundaki firma, Mobil Dünya Kongresi kapsamında Snapdragon 600 ve Snapdragon 615 işlemcilerini tanıttı. Cat4 LTE modem, ikisi de aktif olarak kullanılabilen dual SIM (DSDA) ve 64-bit desteğiyle gelen işlemciler, sahip oldukları çekirdek sayısıyla birbirinden ayrılıyor. Snapdragon 615’te sekiz adek ARMv8 çekirdeği bulunurken, Snapdragon 610’de bu çekirdeklerin sayısı dört.

Snapdragon 615’in sekiz çekirdekli olmasının arkasında Çin pazarı yatıyor. Çin’li tüketicilerin ve dolayısıyla üreticilerin “daha çok çekirdek, daha yüksek güç” olarak düşünmesi, Qualcomm’un çekirdek sayısını artırmasına neden olmuş. Ancak daha çok çekirdek daha güçlü işlemci manasına gelmiyor. Bu da Qualcomm’un her çekirdeğin gücünü birbirinden bağımsız olarak ayarlayabilmesinden ve Andreno 405 GPU’dan kaynaklanıyor. Dört çekirdekli işlemci, yük dengesi prensibine göre çalıştığı için güç verimliği artıyor. İşlemler daha kısa sürede bitirildiğinden, işlemci daha kısa sürede güç tasarrufu moduna giriyor.

Her iki işlemcide de bulunan Adreno 405, orta seviyeli cihazların oyun performansını artıracak DirectX 11.2 ve Open GL ES3.0’ı destekliyor. Full Profile Open CL desteği de 610 ve 615 işlemcilerini kullanan cihazların 2560×1600 piksel çözünürlüklü ekranları kullanabilmelerini ve Miracast’la kablosuz görüntü aktarımı yapabilmelerini sağlıyor. İşlemcilerin bağlantı seçenekleri arasında LTE, 802.11AC Wi-Fi ve Bluetooth 4.1 yer alıyor. Yılın üçüncü çeyreğinde piyasada olması beklenen işlemciyi kullanan cihazların yılın sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor.

Haberde kullanılan görsel Snapdragon 600’e aittir.