reklamı kapat

POPÜLER

hyperloop, elon musk

Uzaydan sonra sıra karada; Elon Musk kazı çalışmalarına başladı

Yerinde duramayan Elon Musk bu kez Boring Company’nin çalışmalarıyla bir kez daha gündeme geliyor. Firma aldığı tünel kazımı yetkisiyle hyperloop (hız kovanı) çalışmalarına Washington’da başlıyor.

Washington Post‘un haberine göre Elon Musk süper hızlı tren projesi hyperloop için yeni bir tünel kazma izni aldı. İzinse bu kez Washington tarafından verildi. New York ve Washington arası yolculuk için hazırlıklara başlayan Boring Company iki eyalet arasındaki ulaşım süresini 29 dakikaya indirecek. Başkentten alınan izinle başlayacak olan kazı çalışmasının izin kapsamı ise şimdilik gizliliğini koruyor. Ne kadar derin ya da ne kadar uzun olacağı belirtilmeyen tünelin ülkenin doğu kıyısına kadar uzanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyperloop nedir?

Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen hyperloop Türkçeye hız kovanı olarak çevriliyor. Amaç ise süper hızlı tren yolculuğuyla mesafeleri kısaltarak daha etkili bir yolculuk sağlamak ve insanların zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmak. Bu konuda çalışmaları olan tek isim ise Musk değil. Hatırlarsanız Virgin Hyperloop One projesi son yaptığı testte hız rekorunu kırmış ve Musk’ın hız kovanına gözdağı vermişti. Musk’ın projesi ise kendini aşmış görünüyor. Amerikan hükümetinden destek almayı başaran teknoloji dehasının yeni tren güzergahı eyaletler arası yolculuğu külfet olmaktan çıkarmayı amaçlıyor.