reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Model X

Elon Musk’tan Batman’i aratmayan Model X test sürüşü [Video]

Elon Musk‘ın şirketi Boring Company’nin yaptığı son Tesla Model X test sürüşü, Batman’in Gotham içindeki “hızlı ulaşımını” hatırlatıyor.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Boring Company ateş püskürtücü gibi ilginç ürünlerle gündeme gelse de işin arka planında geleceğin ulaşımı için yer altı çalışmalarına devam ediyor. Hyperloop projesiyle başlatılan yer altı tünelleri, hızlı ulaşımın kapılarını aralıyor. Daha az trafik, yüksek hız ve alternatif toplu taşıma üçlüsünü bir araya getiren şirketin gelecek vizyonunda ise görünen o ki bireysel araçlar da yer alıyor. Şirketin yaptığı son test, Batman’in Batmobile ile şehrin tünellerinde gizlice dolaşmasını anımsatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model X ile test

Model X ile yapılan test belki uzaya giden Tesla Roadster kadar ses getirmiyor ancak etkileyici bir test gerçekleştirildiği söylenebilir. Boring Company’nin tünnelleri aracılığıyla yapabileceklerini ortaya koyan bu testin gelecekte sunabilecekleri ise şimdilik muamma. Ancak tünel sisteminin yüzeydeki trafik sorununa bir çözüm olabileceği aşikar. Şimdilik detaylandırılmayan proje ise şirketin bir numaralı odak noktası değil. Bildiğiniz gibi şirket şürücüsüz Hyperloop araçlarıyla toplu ulaşımı ilk sıraya koyuyor. Yani tünellerde kişisel araçların hızlı ulaşımından önce Hyperloop projesinin hayata geçmesi gerekiyor. 16 yolcuya kadar alabilen bu kapsüller saatte maksimum 200 km hızla gidiyor. Musk, Hyperloop’a binmenin bedelinin ise 1 dolar olacağını söylemişti.