reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Elon Musk Boring Company

Elon Musk, trafik sorununu işte böyle çözecek [Video]

Elon Musk, kısa süre önce trafik sorununu çözme amacıyla geliştirdiği “tünel” projesinin ilk deneme sürüşünü gerçekleştirdi. İşte bu testin videosu da paylaşıldı.

Advertisement

Elon Musk‘ın SpaceX ve Tesla’dan harici olarak Boring Company isimli bir şirketi de bulunuyor. Ünlü girişimci kurduğu şirketi “Boring Company” ile günümüzün en büyük problemlerinden olan trafik kargaşasına çözüm bulmak istiyor. Kurulan sistem ile LAX (Los Angeles Uluslararası Havalimanı) ile şehir merkezi arasındaki otomobil trafiğini hiç olmadığı kadar hızlı hale getirmek isteyen Musk, projede somut bir adım daha atmış durumda. Dediğimiz gibi kısa süre önce ilk test gösterimi yapılan tünel, gerçekten çok ilginç görünüyor. Paylaşılan yukarıdaki video ise işte bu süreci ve trafik sorununun nasıl çözüleceğini açıkça gözler önüne seriyor. California’da yer alan 4,3 metre genişliğinde ve 2,3 km uzunluğundaki test tünelinde gerçekleştirilen testte, göreceğiniz üzere beyaz renkli Tesla Model X kullanılmış. Raylara sığacak şekilde modifiye edilen Model X’in saatte 80 km hızla ilerlediği kaydediliyor. Ancak Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada tünelin 240 km/s hızda ulaşım sunabilecek kapasitede olduğunu söylüyor. Otonom yapıdaki (Plan şimdilik otonom yapıda) araçların tünelde kullanılabilir hale sadece 200-300 dolarlık bir maliyetle getirilebileceği kaydediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Elon Musk Boring Company

Elon Musk, Boring Company ile büyük düşünüyor

Musk, Boring Company tünellerini evlere bağlayacak çılgın bir plan dahi yapıyor. Taslak çizimleri daha önce paylaşılan sistem, kişilerin yüksek hızlı tünel ağına direkt olarak evlerinin garajından bağlanmasına imkan tanıyor. Bu gerçekten çok güzel görünürken, sürecin gerçeğe dönüşmesi ise çok kolay durmuyor.